LAJMI I FUNDIT:

Vlerësimet për futbollistët nga gjitha shtetet evropiane: Zymer Bytyqi më i miri nga Kosova, në një listë me emra si De Bruyne, Fernandes e Kimmich

Vlerësimet për futbollistët nga gjitha shtetet evropiane: Zymer Bytyqi më i miri nga Kosova, në një listë me emra si De Bruyne, Fernandes e Kimmich

Zymer Bytyqi është duke kaluar nëpër një formë fantastike këtë edicion në elitën e futbollit turk.

Reklama

Sulmuesi nga Kosova në janar u bashkua me skuadrën e madhe turke Konyaspor pas shkëlqimit me Vikingun në Superligën e Norvegjisë.

Përshtatja me futbollin turk ka qenë më e lehtë se që është pritur, pasi ylli i ri nga Kosova ka shkëlqyer, ku ka shënuar dy gola dhe ka asistuar në pesë të tjerë.

Bytyqi është lojtari kryesor i Konyas që nga ardhja e tij në janar, derisa në qershor pritet të grumbullohet nga Përfaqësuesja e Kosovës që ka fituar garën me Kombëtaren e Shqipërisë dhe atë të Norvegjisë ku të dyja e kërkonin.

Falë formës së mrekullueshme që po kalon, Bytyqi po zë shpesh herë vend në formacion të javës në Turqi, derisa tani është vlerësuar edhe nga webi që merret me notat dhe statistikat e lojtarëve Sofa Score.

Ky web ka publikuar emrat e 54 futbollistëve nga shtetet evropiane dhe notat që ata kanë marrë deri më tani në paraqitjet me klubet e tyre.

Nga qindra futbollistë me shtetësi kosovare që luajnë në Evropë, lojtari me notën më të lartë është vlerësuar Zymer Bytyqi i Konyaspor.

Sulmuesi anësor ka notën mesatare 7,22 që do të thotë është më e larta nga gjithë futbollistët kosovarë.

Ky vlerësim nga Sofa Score tregon më së miri se për çfarë futbollisti po bëhet fjalë, ku Përfaqësuesja e Kosovës vërtetë ka fituar një lojtar fantastik për të ardhmen e saj.

Eduart Rroca

Ndërkohë nga Shqipëria futbollisti më i vlerësuar është Eduart Rroca që luan në Ligën e Parë të Turqisë me Istanbulspor.

Në këtë listë të vlerësimeve nga Sofa Score ka emra të mëdhenj të futbollit evropian.

Aty gjendet gjeniu i Manchester Cityt, Kevin de Bruyne si belgu me notën më të lartë, derisa janë edhe emra tjerë të mëdhenj si Henrikh Mkhitaryan, Bruno Fernandes, Hakan Calhanoglu, Joshua Kimmich apo Jack Grealish. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Benzema përmend Ronaldon në deklaratën e tij të parë si lojtar i Al Ittihad

Benzema përmend Ronaldon në deklaratën e tij të parë si lojtar i Al Ittihad

Ligat tjera
Çmenduria nga Arabia Saudite: Miliarda euro në vitet e ardhshme për të tërhequr emrat më të mëdhenj të futbollit

Çmenduria nga Arabia Saudite: Miliarda euro në vitet e ardhshme për të tërhequr emrat më të mëdhenj të futbollit

Ligat tjera
Real Madridi nxjerr në shitje Valverden

Real Madridi nxjerr në shitje Valverden

La Liga
Nagelsmann dhe Henry afër zyrtarizimit te gjiganti evropian

Nagelsmann dhe Henry afër zyrtarizimit te gjiganti evropian

Ligue 1
Shuma marramendëse që do të përfitojë Benzema gjatë qëndrimit në Arabinë Saudite

Shuma marramendëse që do të përfitojë Benzema gjatë qëndrimit në Arabinë Saudite

Ligat tjera
Enigma me të cilën përballet Pochettino te Chelsea: 32 lojtarë në skuadër, nënshkrime, të huazuar, largime

Enigma me të cilën përballet Pochettino te Chelsea: 32 lojtarë në skuadër, nënshkrime, të huazuar, largime

Premier League
Kalo në kategori