Piloti i Red Bull, Max Verstappen, ka fituar edhe Çmimin e Madh të Italisë në garën e 16-të e sezonit.

Holandezi fitoi për herë të parë në karrierën e tij në pistën legjendare në Monza dhe ky është gjithashtu triumfi i tij i pestë radhazi, ose i 11-ti këtë sezon.

Piloti i Ferrarit, Charles Leclerc, i cili e nisi këtë garë nga pole position, përfundoi në vendin e dytë, ndërsa një vend në podium e fitoi edhe shoferi i Mercedesit, George Russell.

Sainz nga Ferrari përfundoi i katërti, Hamilton i pesti , ndërsa Perez, Norris, Gasly, De Vries dhe Zhou përfunduan në dhjetëshen e parë.

Reklama

Verstappen filloi nga pozita e tetë për shkak të një penalltie në Monza, por shpejt u ngjit në vendin e dytë dhe ky ishte përfundimisht çelësi i fitores së tij.

Reklama

Verstappen po shkon me hapa rë sigurt drejt titullit të dytë në karrierë në Formula 1./ Telegrafi/