Thomas Tuchel ka folur për Kalidou Koulibalyn, duke thënë se është shumë e vështirë të marrësh lojtarë nga Napoli.

Reklama

Mbrojtësi 31-vjeçar senegalez nënshkroi një kontratë katërvjeçare me Blutë muajin e kaluar pasi përfundoi një transferim prej 40 milionë eurosh nga Napoli.

Koulibaly u bë një nga qendërmbrojtësit më të mirë në botë gjatë kohës së tij në Serie A.

“Ne e ndoqëm atë për shumë vite. Unë personalisht dhe stafi im e ndoqëm atë për shumë vite dhe u përpoqëm shumë herë dhe nuk patëm kurrë sukses, sepse është shumë e vështirë të marrësh lojtarë nga Napoli, të cilët janë të njohur për faktin se mbajnë skuadrën e tyre të bashkuar”.

“Ai është një lider. Ne kishim informacion të mirë për të nga Mendy dhe nga Jorginho. Ku erdhi morëm atë reagim, një djalë fantastik, një lider në dhomën e zhveshjes, i qetë, një model”.

Tutje Tuchel ka thënë se nëse analizohet lojtari shihet se ka cilësi të mëdha në mbrojtje, si në pozicionim ashtu në në ndërhyrje në kohën e duhur. /Telegrafi/