Tottenhami mposht Arsenalin për t’u kualifikuar në gjysmëfinale të EFL Cup

Heung-Min Son (Foto: Shaun Botterill/Getty Images/Guliver)

Tottenham Hotspur fitoi në Emirates ndaj Arsenalit me rezultat 0-2 në kuadër të çerekfinales së EFL Cup.

Ishte një lojë me raste nga të dy anët, por në fund fituan Spurs që u treguan konkret para portës kundërshtare.

Të parët që rrezikuan ishin vendasit me anë të Aaron Ramsey (8′) dhe Henrikh Mkhitaryan (12′), ndërsa goli i parë në takim erdhi nga Heung-Min Son në minutën e 20-të.

Granit Xhaka në duel me Ben Davies (Foto: Shaun Botterill/Getty Images/Guliver)

Pjesa e dytë filloi për rastin e Chrisian Eriksen (55′), ndërsa goli erdhi pesë minuta më vonë nga Dele Alli.

Eriksen (83′) kishte një tjetër rast, por Petr Cech bëri në pritje të mirë.

Spurs duke festuar golin e Dele Allit (Foto: Alex Morton/Getty Images/Guliver)

Pas këtij triumfi Spurs vazhdojnë në gjysmëfinale, ku kundërshtarin do të mësojnë me anë të shorit.

Në fazën tjetër janë kualifikuar edhe Manchester City, Burtoni dhe Chelsea. /Telegrafi/

Zyrtare: Serie A do të ketë pesë skuadra në Ligën e Kampionëve për sezonin 2024/25

Ka pesë vite pjesë e klubit, çmimi qesharak i shitjes që Reali i ka vendosur yllit të skuadrës

Emiliano Martinez shmang përjashtimin gjatë gjuajtjes së penalltive falë një rregulli pak të njohur – ai ngacmoi tifozët e Lille

Gundogan i pamëshirshëm për shokun e skuadrës, e lë fajtor për eliminimin e Barcelonës

Ai është më i rëndësishëm se sa mendojnë tifozët e futbollit  - djali i Ancelotti kyç në dhomën e Real Madridit

Ai është më i rëndësishëm se sa mendojnë tifozët e futbollit - djali i Ancelotti kyç në dhomën e Real Madridit