Jurgen Klopp ka mposhtur Zinedine Zidanen dhe Pep Guardiola për t’u kurorëzuar si trajneri më i mirë aktual në botë.

Strategu gjerman ka luajtur një rol të rëndësishëm që kur kaloi në Anfield në vitin 2015, duke fituar Ligën e Kampionëve dhe Ligën Premier.

Me Kloppin si trajner, Liverpooli ndaloi dominimin e Manchester Cityt në ligën angleze, derisa në këtë vit triumfuan 18 pikë para Citizens.

Në vendin e dytë është trajneri i Atalantas, Gian Piero Gasperini, ndërsa Zinedine Zidan është në të tretin.

Më poshtë keni emrat e20 trajnerëve të renditur nga mediumi anglez Daily Star:

20# Carlos Carvalhal (Rio Ave/Braga)

19# Marco Rose (Borussia Monchengladbach)

18# Nuno Espirito Santo (Wolverhampton Wanderers)

17# Jose Bordalas (Getafe)

16# Roberto De Zerbi (Sassuolo)

15# Julien Stephan (Rennes)

14# Julen Lopetegui (Sevilla)

13# Jesse Marsch (Red Bull Salzburg)

12# Jorge Jesus (Flamengo/Benfica)

11# Diego Simeone (Atletico Madrid)

10# Antonio Conte (Inter Milan)

9# Pep Guardiola (Manchester City)

8# Maurizio Sarri (Juventus)

7# Thomas Tuchel (Paris Saint-Germain)

6# Marcelo Bielsa (Leeds United)

5# Julian Nagelsmann (RB Leipzig)

4# Hans-Dieter Flick (Bayern Munich)

3# Zinedine Zidane (Real Madrid)

2# Gian Piero Gasperini (Atalanta)

1# Jurgen Klopp (Liverpool). /Telegrafi/

Credit: PA