Viti 2022 ka përfunduar, por shumica e lojtarëve kanë qenë të qëndrueshëm gjatë gjithë vitit, duke shënuar gola dhe duke mbledhur trofe.

Ata i mbyllën këta 12 muaj duke shënuar shumë gola dhe duke fituar trofe për klubin dhe vendin.

Pavarësisht një fillimi të ngadaltë në klubin e tij të ri PSG, Lionel Messi fitoi Kupën e Botës dhe ka qenë spektakolar para portës.

Ndërsa dy të rinjtë, Haaland dhe Mbappe, kanë marrë pishtarin si një nga golashënuesit më të mirë të vitit 2022 më poshtë keni listën e plotë të golashënuesve më të mirë për vitin 2022:

10) Sadio Mane – 34

Ish-lojtari i Liverpoolit u transferua te Bayern Munich dhe filloi të shënonte gola. Senegalezi pati një vit spektakolar, duke udhëhequr Senegalin në Kupën e Kombeve Afrikane dhe duke shënuar 34 gola në 62 ndeshje si për klubin ashtu edhe për vendin. Ai është ende lojtari më me ndikim në klubin e tij të ri, edhe pse ai nuk ishte në gjendje të konkurronte në Kampionatin Botëror për shkak të një lëndimi.

Reklama
Reklama

9) Harry Kane – 34

Kane nuk pati një fillim të mbarë, por ardhja e Antonio Contes ka ndezur aftësitë e tij për shënim, pasi ai tani është golashënuesi i dytë më i mirë në Ligën Premier dhe ka thyer rekordin e golashënuesit më të mirë të Wayne Rooneyt te Anglia. Këtë sezon, lojtari i Tottenhamit ka shënuar 34 gola në 61 paraqitje për klubin dhe kombëtaren. Edhe pse sezoni i tij në Botçror përfundoi në një notë të zymtë kur ai humbi një penallti kundër Francës, Tre Luanët u eliminuan në çerekfinale.

8) Mehdi Taremi – 34

Taremi ishte mahnitës në Kampionatin Botëror, por ai ka qenë një lojtar brilant edhe për Porton, edhe nëse turneu ishte hera e parë që bota pa sukseset e tij të golave, pasi ai ndihmoi Iranin të mposhtte Uellsin dhe të mbante ëndrrën për të arritur në raundet e eliminimit direkt. Taremi është ende një nga sulmuesit më të mirë të Portos, pasi ka shënuar 34 gola në 50 përballje për klubin dhe kombëtaren në vitin 2022.

Reklama
Reklama

7) Amahi Pellegrino – 34

32-vjeçari nuk ishte në gjendje të demonstronte mprehtësinë e tij grabitqare për kombëtaren, por në nivel klubesh ai po shënonte golat pothuajse çdo ndeshje. Norvegjezi ka shpërthyer për Bodo Glimt dhe Norvegji në vitin 2022, duke shënuar 34 gola për të dyja në total.

6) Ricardo Gomez – 35

Shumë njerëz ndoshta nuk e njohin Ricardo Gomezin, por ai është një lojtar produktiv me një sy të mprehtë për golat dhe golashënuesi kryesor i klubit. 31-vjeçari ka qenë një sukses për klubin dhe kombëtaren në vitin 2022, duke shënuar 35 gola në 51 ndeshje. Edhe pse ai mbeti një lojtar nën hije në gjithë Evropën, golat e tij flasin vetë.

Reklama

5) Lionel Messi – 35

Lionel Messi e ka plotësuar fillimin e tij të zymtë në klubin e tij të ri me një lumë golash dhe asistimesh në moshën 35-vjeçare, dhe si kulmor, argjentinasi më në fund ka fituar një Kupë Bote. Në vitin 2022, ne pamë një Messi ndryshe, sikur të ishte në kulmin e tij të karrierës, me 35 gola në 51 ndeshje për klubin dhe kombëtaren në vitin 2022, si dhe shtatë gola dhe tre asistime në Kupën e Botës.

Reklama

4) Christopher Nkunku – 37

Nkunku pati një sezon që përcaktoi karrierën dhe ishte në fokusin e disa klubeve të mëdha, por sipas burimeve, ai ka nënshkruar me Chelsean dhe do të luajë për ta sezonin e ardhshëm. Rekordet e tij, megjithatë, nuk duhen anashkaluar, me 37 gola për Francën dhe Leipzig në 2022. Ai është golashënuesi më i mirë i Bundesligës , por ai nuk ishte në gjendje të garonte në Kupën e Botës për shkak të lëndimit, por fati i tij duket i madh, dhe ndoshta ai do të mbetet i përkushtuar ndaj premtimit të tij.

Reklama

3) Robert Lewandowski – 42

Pas largimit nga Bayern Munich, Lewandowski ruajti aftësinë e tij dhe e transferoi me sukses shkëlqimin e tij të golave ​​te Barcelona, ​​ku ai është golashënuesi kryesor i ligës. Me dy gola në Botëror, Lewandowski i mundësoi Polonisë të arrinte në fazën e eliminimit direkt. Në vitin 2022, 34-vjeçari kishte 42 gola në 50 ndeshje.

Reklama

2) Erling Haaland – 43

Ai duket se ka gjithçka vetëm 22 vjeç, ai përbën një kërcënim të madh për kundërshtarët. Një sulmues i kompletuar me sens të shkëlqyer për topin, përfshirja e tij është jetike për klubin dhe vendin. Haaland është një kod mashtrimi për të shënuar gola, prandaj shënimi i golave ​​është një copë tortë për të. Ai u kthye në aksion, duke shënuar në fitoren 3-2 të Manchester Cityt në Carabao Cup ndaj Liverpoolit. Në vitin 2022, ish-sulmuesi i Dortmundit ka shënuar 43 gola në 40 paraqitje për klubin dhe kombin, një arritje e jashtëzakonshme.

Reklama

1) Kylian Mbappe – 55

Franca duhet të jetë mirënjohëse për një perspektivë shumë të artë si Kylian Mbappe, i cili e udhëhoqi Francën në finalen e Kupës së Botës, dhe në atë që dukej të ishte një shfaqje mohuese kundër Argjentinës energjike, Mbappe e mori situatën në kontroll dhe e shpëtoi Francën duke shënuar dy gola për padërguar ndeshjen në vazhdime, aty ku kompletoi het-trikun,ndërsa human 4-2 me penallti.

Reklama

Por, Mbappe meriton duartrokitje që e drejtori i vetëm Francën në Botëror, me tetë gola, ndërsa në nivel klubesh ai ka 55 gola në 55 ndeshje për klubin dhe kombëtaren në të gjitha garat në vitin 2022. /Telegrafi/

Reklama