LAJMI I FUNDIT:

Tifozët tani po e kuptojnë se çfarë kuptimi ka emri i Zlatan Ibrahimovicit

Tifozët tani po e kuptojnë se çfarë kuptimi ka emri i Zlatan Ibrahimovicit

Zlatan Ibrahimovic është tërhequr nga futbolli pas një karriere krenare 24-vjeçare.

Legjenda 41-vjeçare ishte një nga lojtarët më të mirë të gjeneratës së tij dhe iu dha një lamtumirë emocionuese nga tifozët e  Milanit fundjavën e kaluar.

Ibrahimovic u rrit në një pronë të Malmos, ku nëna e tij kroate Jurka e godiste në kokë me një lugë druri derisa ndonjëherë ajo thyhej.

Tifozët e Milanit bënë që Ibrahimovic mos t'i ndalë lotët
Lexo po ashtu Tifozët e Milanit bënë që Ibrahimovic mos t'i ndalë lotët

Pastaj ajo e urdhëronte të shkonte të blinte një tjetër. Pasi mamaja e tij u arrestua për sendet e vjedhura, ai u dërgua të jetonte me babain e tij Sefik.

Megjithatë, babai i tij konsumonte shumë alkool nga trauma në fillim të luftës në Ballkan.

I riu Zlatan mbërrinte shpesh në shtëpi për të gjetur ushqim të pamjaftueshëm dhe një frigorifer të mbushur me birrë, pastaj vraponte te nëna e tij për të ngrënë.

Ibrahimovic ka më shumë se 20 vite karrierë pas vetes, ndërsa periudha më e vështirë në jetë lidhet me djalin e tij
Lexo po ashtu Ibrahimovic ka më shumë se 20 vite karrierë pas vetes, ndërsa periudha më e vështirë në jetë lidhet me djalin e tij

Megjithatë, kur të dy prindërit e emëruan atë në vitin 1981, ishte pothuajse sikur të kishin një parandjenjë se çfarë do të arrinte dhe personalitetin që do të zhvillonte.

Zlatan ishte, gjatë gjithë karrierës së tij, i njohur si ndoshta egoja më e madhe në futboll.

Por, një ego e konsiderueshme do t’i kërkohet kujtdo që dëshiron të jetojë sipas një emri që do të thotë ‘Artë’ në gjuhën sllave.

Ibrahimovic zgjedh 11-shen më të mirë me bashkëlojtarët që ka luajtur, emëron edhe veten pjesë të formacionit
Lexo po ashtu Ibrahimovic zgjedh 11-shen më të mirë me bashkëlojtarët që ka luajtur, emëron edhe veten pjesë të formacionit

Dhe pikërisht këtë e ka bërë, duke iu bashkuar brazilianëve si Ronaldo dhe Neymar, duke pasur një nga emrat më të famshëm të futbollit.

Pasi mori vesh lajmin, një fans shkroi në Twitter: “Zlatan do të thotë i artë në gjuhët sllave. Një emër shumë i përshtatshëm”.

Dhe një tjetër shkroi: “Sapo mësova se Zlatan do të thotë i artë. Vë bast që ta emëroj djalin tim Zlatan”.

Figurë lidhëse mes skuadrës dhe hierarkisë – Milani përgatit një pozitë për Ibrahimovicin
Lexo po ashtu Figurë lidhëse mes skuadrës dhe hierarkisë – Milani përgatit një pozitë për Ibrahimovicin

Një i tretë shkroi: “Emri i tij është Zlatan që do të thotë i artë dhe sigurisht ai është ajo që emri dhe nënkupton”.

Dhe kur suedezi thotë ‘Unë jam Zlatan’, kjo do të thotë më shumë për të. /Telegrafi/