Gjithkush lufton nganjëherë me depresionin, por disa njerëz të famshëm gjetën kurajë të mjaftueshme që të flisnin hapur për ankthin dhe problemet e shëndetit mendor. Kjo gjë padyshim frymëzon njerëzit që vuajnë në heshtje dhe kanë frikë të flasin. Është e rëndësishme të flisni me zë të lartë dhe të kërkoni ndihmë dhe trajtim sepse të gjithë meritojnë të dëgjohen dhe të kuptohen.

Bright Side vendosi të tregojë disa shembuj të tetë burrave të famshëm që kapërcyen probleme e ndryshme mendore dhe e vunë nën kontroll jetën e tyre dhe na frymëzuan të gjithëve.

1. Dwayne Johnson dhe beteja e tij me depresionin (Foto: Michael Loccisano/Getty Images/Guliver)

Një nga yjet më të paguar pretendonte se ai ishte i shkatërruar, në depresion dhe qante vazhdimisht. E gjithë kjo ndodhi për shkak të një sërë rrethanash. Nëna e tij u përpoq të bënte vetëvrasje para tij dhe për disa muaj ata ishin dëbuar nga shtëpia e tyre. “Kam arritur në një pikë ku unë nuk dua të bëj diçka ose të shkoj kudo. Kam qarë vazhdimisht”, tha ai.

Vite më vonë, Dwane Johnson mori plagë të shumta dhe humbi ëndrrën e tij për të qenë një lojtar profesionist i futbollit. Liga e Futbollit Kanadez që kishte një kontratë me të e lejoi të shkonte. Për një kohë të shkurtër, e dashura e tij u nda me të. Depresioni i rëndë e kaploi atë. Aktori sot mund të thotë se ai dhe nëna e tij e menaxhuan këtë gjendje dhe janë në një vend të mirë.

2. Jim Carrey humbi veten për disa kohë në një depresion serioz (Foto: Joe Scarnici/Getty Images/Guliver)

Ka pasur shumë diskutime rreth Jim Carreytt dhe sjelljes së tij në mediat masive, por ka një arsye pse quhet “depresion i thellë”. Shumë gjëra të këqija kishin ndodhur në jetën e tij personale dhe profesionale dhe vetëvrasja e ish-të dashurës së tij pasi u prishën la një gjurmë në shpirtin e tij, por aktori gjeti fuqi të mjaftueshme për tu përballur me gjendjen e tij mendore.

Në intervistë, ai konfirmoi, “Nuk ka një përvojë të depresionit”, dhe pohoi se ai nuk është më i fiksuar me karrierën e tij. Ai vazhdoi, “Ajo që po ndodh është me të vërtetë e mirë, por ka edhe disa të vërteta të këqija atje.

Princi Harry dhe problemet e tij mendore të shkaktuara nga vdekja e nënës së tij (Foto:Dylan Martinez – WPA Pool/Getty Images/Guliver)

Në një intervistë për “The Telegraph”, Princin Harry pranoi se ai po i mbyllte të gjitha emocionet e tij për pothuajse 20 vjet: “Kam kërkuar këshillim pas 20 vjetësh duke mos menduar për vdekjen e nënës sime, Diana, dhe 2 vjet kaos total në jetën time”. Ai gjithashtu konfirmoi se Princi William u përpoq ta ndihmonte dhe e shtyu të kërkonte trajtim profesional.

Princi Harry kishte guximin e mjaftueshëm si një person publik për të folur me një profesionist për shëndetin e tij mendor. Ai e kupton tani se humbja e nënës së tij kishte një ndikim serioz në jetën e tij profesionale dhe personale. Sot Princ Harry ndihet mirë dhe mund të jetë krenar për veten, sepse ai vendosi të thyejë stereotipet rreth problemeve të shëndetit mendor dhe i inkurajoi njerëzit që të mos kenë frikë të pranojnë probleme dhe të kërkojnë ndihmë.

4. Ryan Reynolds u bë i hapur dhe pranoi ankthin e tij (Foto: Michael Loccisano/Getty Images?Guliver)

Kur sheh këtë djalë të bukur ju me siguri mendoni se ai është i fortë, gjithmonë i gëzuar dhe plot shaka. New York Times zbuloi sekretet e Ryan Reynolds, i cili konfirmoi se për një kohë të gjatë ai luftoi me sulme të përziera dhe tmerruese para se të fliste dhe pati frikë nga vdekja. Ai tha: “Kam ankth, gjithmonë kam pasur ankth”. Reynolds gjithashtu shpjegoi se të 20-at e tij të hershme ishin një periudhë e vështirë. Gjatë kësaj kohe ai ishte shumë i lodhur dhe duke u përpjekur të “zhduket në një farë mënyre”. Ankthi dhe frika e lartë për të ardhmen e tij e kërcënonin dhe ai filloi të pinte ilaçe. Vetëm pas vdekjes së mikut të tij për shkak të mbidozës, ai e ndaloi pirjen e ilaçeve.

Sot Reynolds është i martuar dhe ka dy fëmijë. Ai e vlerëson gruan e tij dhe pranon se i jep shumë dashuri. Natyrisht, ai mbetet një person i famshëm dhe çdo herë para një interviste ai përpiqet të hyjë në karakterin e ‘Deadpool’-it, për të mos lejuar që ankthi të arrijë te ai.

5. James Franco pranoi varësitë dhe depresionin e tij (Foto: Dimitrios Kambouris/Getty Images/Guliver)

Sa shpesh dëgjon nga njerëzit që flasin hapur për problemet e tyre mendore dhe varshmëritë? Jo shpesh, sepse nuk është e lehtë, sidomos për një figurë publike. James Franco ndau në një bisedë me shkrimtarin Edmund White për revistën “Out” se ai ka një personalitet shumë të varur. Si adoleshent, ai kishte disa varësi dhe ironikisht, kjo është periudha kohore kur James Franco filloi të luante në filma. Në 10 vjet, ai u gjend shumë i dëshpëruar dhe i thyer.

Në të njëjtën intervistë, aktori tha se hobi i ri u shfaq në jetën e tij. “Kam filluar një kapitull të ri të jetës sime. Unë isha shumë i varur nga puna dhe i varur nga gjërat e tjera – jo substanca, kam kaluar shumë kohë më parë – por kam ndryshuar kohët e fundit jetën time dhe kjo është pjesë e terapisë time”, shpjegoi ai. Arti dhe sportet gjithmonë e ndihmuan atë për të kapërcyer kohë të vështira dhe mund të jetë një lartësim i ndjenjave negative.

6. Johnny Depp flet për depresionin, alkoolin dhe luftën financiare (Foto: John Phillips/Getty Images/Guliver)

Intervista e Johnny Depp me Rolling Stone rezononte me shumë lexues të cilët nuk vinin si befasi. Ishte e ndershme, e guximshme dhe emocionale. Ai pranoi: “Isha aq i ulët sa besoja se mund të kisha vdekur”. Ishte një periudhë kohore kur kisha shumë dhimbje. Ndarja e tij e ashpër me Amber Heard, dhe betejat me menaxherin e tij të mëparshëm rreth parave ndikuan për keq te ai. Në atë kohë ai filloi të shkruante në një ditar që e ndihmonte. Ai tha: “Derdha një vodka në mëngjes dhe fillova të shkruaja derisa lotët i mbushën sytë e mi dhe nuk mund ta shihja më faqen”. Ai u përpoq të kuptojë se çfarë mund të bënte për ta kapërcyer gjithë këtë dhimbje emocionale.

Johnny Depp ka shumë për të na treguar për atë që ka ndodhur në jetën e tij, por pika kryesore është se ai pranon se diçka ka shkuar keq dhe se ai u përpoq ta rregullonte atë.

Michael Phelps thotë se është mirë të mos jetë në rregull (Foto: Mike Ehrmann/Getty Images/Guliver)

Jeta e tij është një ëndërr atletike, por jo shumë njerëz e dinë atë që ai ka ndjerë dhe përjetuar. Michael Phelps disa kohë më parë bëri një hap të madh në jetën e tij dhe zbuloi se ai luftonte me ADHD, “Unë [pashë] fëmijët të cilët, të gjithë ishim në të njëjtën klasë dhe mësuesit i trajtonin ata ndryshe nga sa do të më trajtonin mua. Unë kisha një mësues që më thoshte se kurrë nuk do të kisha asnjë vlerë dhe nuk do të isha kurrë i suksesshëm. “Duke folur për problemet e shëndetit mendor, ai nuk përpiqet t’i kushtojë më shumë vëmendje vetes, por ka një kuptim më të thellë. Është një thirrje që të mos kesh frikë të flasësh me dikë dhe të kërkosh ndihmë. Momenti që e kupton se kush jeni me të gjitha normalitetet dhe anomalitë tuaja, jeta juaj bëhet më e lehtë”, tha ai.

Michael Phelps gjeti një mënyrë për t’u përballur me gjendjen e tij si të gjithë të tjerët. Është shumë e rëndësishme që dikush të flasë dhe ti ta dëgjosh.

8. Chris Evans dhe lufta e tij me ankthin social (Foto: Mark Evans/Getty Images/Guliver)

Në një nga intervistat e tij, Chris Evans zbuloi se ankthi fillon gjatë shfaqjeve dhe eventeve të ndryshme, dhe ai ndihej sikur ishte “duke ecur mbi thëngjij të nxehtë” kur shfaqej në tapetin e kuq të një eventi. Aktori përshkruan gjendjen dhe ndjenjat e tij duke thënë: “Ju jeni në lidhje të fortë me familjen tuaj dhe me popullin tuaj. Dhe pastaj ju duhet të tërhiqni disa prej tyre në një parking të pazakontë dhe të bëni shkëmbim. Papritur ju jeni jashtë zonës tuaj të rehatisë. Është e çuditshme. Gjëra të vogla që mund t’iu vihen përpara në jetë”. Ai mori disa sesione terapeutike për të kapërcyer gjendjen e tij të paqëndrueshme.

“Superheronjtë” të cilët nuk ndjejnë asnjë frikë ekzistojnë vetëm në ekran, por në jetën reale, ne jemi të gjithë të prekshëm. Të kesh frikë nga të folurit publik dhe gjëra të tjera është në rregull dhe nuk ka asgjë për t’u turpëruar. /Telegrafi/