LAJMI I FUNDIT:

Superliga e Kinës apo parajsa e parave, këto janë 10-të blerjet më të mëdha (Foto)

Superliga e Kinës apo parajsa e parave, këto janë 10-të blerjet më të mëdha (Foto)

Kampionati kinez ka filluar tash e disa vite të bëhet shumë atraktiv.

Superliga e Kinës po afron në gjirin e saj futbollistë të profilit të lartë, të cilët po transferohet pa u menduar dy herë.

Megjithatë, arsyeja e këtyre transferimeve janë joshja nga të hollat që kinezët po iu afrojnë futbollistëve, por edhe klubeve, shkruan Telegrafi.


Blerja e Oscarit nga Chelsea nga skuadra e Shanghai SIPG për 60 milionë funte ka thyer rekordin e kampionatit, duke u bërë blerja më e shtrenjtë, ndërsa ka edhe tjerë futbollistë që iu kanë kushtuar shumë skuadrave kineze.

Transferimi i fundit që bëri bëjë është ai i Carlos Tevezit, i cili nuk i kushtoi skuadrës kineze, por në nivelin personal u bë futbollisti më pagën më të lartë në botë me 34.4 milionë funte në vit, apo kthyer në euro 40.32 milionë euro. /Telegrafi/

1.Oscar | Chelsea – Shanghai SIPG | 60 milionë funte

2.Hulk | Zenit – Shanghai SIPG | 47.4 milionë funte

3.Alex Texeira | Shakhtar Donetsk – Jiangsu Suning | 42.5 milionë funte

4.Jackson Martinez | Atletico Madrid – Guangzou Evergrande | 31.8 milionë funte

5.Ramires | Chelsea – Jiangsu Suning | 18.9 milionë funte

6.Gervinho | Roma – Hebei China Fortune FC | 13.7 milionë funte

7.Graziano Pelle | Southampton – Shandong Luneng | 13 milionë funte

8.Elkeson | Guangzhou Evergrande – Shanghai SIPG | 12.95 milionë funte

9.Fredy Guarin | Inter – Shanghai Shenhua | 9.10 milionë funte

10.Bi Jinhao | Henan Jianye – Shanghai Shenhua | 7.79 milionë funte

Në trend Sport

Më shumë
“Është më e rëndësishme se nënshkrimi me Nico Williams' - Koeman fajëson rënien e Barcelonës me trajtimin e legjendave të klubit

“Është më e rëndësishme se nënshkrimi me Nico Williams' - Koeman fajëson rënien e Barcelonës me trajtimin e legjendave të klubit

La Liga
Lëshoi fushën i dëmtuar dhe me lot në sy – trajneri dhe presidenti i klubit flasin për gjendjen e Albion Rrahmanit

Lëshoi fushën i dëmtuar dhe me lot në sy – trajneri dhe presidenti i klubit flasin për gjendjen e Albion Rrahmanit

Ligat tjera
“Do të jetë viti i tij, do të bëhet yll i “Old Trafford”” - Ten Hag ‘harron’ Leny Yoron dhe flet fjalë të mëdha për talentin tjetër të Man Utd

“Do të jetë viti i tij, do të bëhet yll i “Old Trafford”” - Ten Hag ‘harron’ Leny Yoron dhe flet fjalë të mëdha për talentin tjetër të Man Utd

Premier League
Mourinho e do te Fenerbahce njërin nga mesfushorët e preferuar të Guardiolas

Mourinho e do te Fenerbahce njërin nga mesfushorët e preferuar të Guardiolas

Ligat tjera
Zbulohen pagat e lojtarëve në La Liga – dy lojtarë fitojnë më shumë se Mbappe

Zbulohen pagat e lojtarëve në La Liga – dy lojtarë fitojnë më shumë se Mbappe

La Liga
Liverpooli po përgatit ofertën prej 65 milionë eurosh për top yllin e La Ligas

Liverpooli po përgatit ofertën prej 65 milionë eurosh për top yllin e La Ligas

Premier League
Kalo në kategori