Mediumi i njohur Sky Sports ‘injoroi rregullat e Ligës Premier’ me një intervistë të pjesës së parë me trajnerin e Crystal Palace, Patrick Vieira, të premten mbrëma.

Skuadra e Vieiras, Crystal Palace u mund 2-0 nga ish-klubi i tij, Arsenali, në ndeshjen hapëse të sezonit të Ligës Premier, të zhvilluar në Selhurst Park.

Gabriel Martinelli kaloi Arsenalin në avantazh 20 minuta përpara se një autogol nga Marc Guehi të mbyllte epilogun e fituesit.

Arsenali e nis në mënyrën më të mirë, fiton si mysafir ndaj Crystal Palace Arsenali e nis në mënyrën më të mirë, fiton si mysafir ndaj Crystal Palace

Por, Vieira bëri histori duke dhënë intervistën e parë pas pjesës së parë në Ligën Premier, si pjesë e një ndryshimi të ri në pasqyrimin e ndeshjeve të ligës elitare.

Reklama

Pasi ra dakord për intervistën e shkurtër, francezi iu përgjigj disa pyetjeve dhe theksoi nevojën për një fillim të shpejtë në pjesën e dytë.

Reklama

“Unë mendoj se ne jemi pak të zhgënjyer që humbim 1-0 në pjesën e parë”, ka thënë fillimisht Vieira për Sky Sports ndërsa skuadrat dolën në fushë.

“Ne bëmë një punë të shkëlqyer për të përfunduar pjesën e parë, kështu që është thelbësore që të fillojmë me një fillim po aq të fortë në pjesën e dytë”, përfundoi francezi.

Propozimet u bënë në prill dhe u bë një “pritje e ngrohtë” nga departamenti i medias në klube, të cilët përfundimisht votuan pro në mbledhjen e përgjithshme vjetore në qershor.

Reklama

Sipas The Athletic, në seksionin K të rregullave të Ligës Premier, thuhet: “Në lidhje me çdo ndeshje të ligës që do të transmetohet drejtpërdrejt nga një transmetues në Mbretërinë e Bashkuar, transmetuesi mund të kërkojë që menaxheri (ose një anëtar i lartë i stafit stërvitor) i secilit klub pjesëmarrës ofron një intervistë në fund të intervalit të pjesës së parë, përpara rifillimit të ndeshjes”.

Reklama

“Menaxheri mund të zgjedhë të japë intervistën e kërkuar ose të refuzojë ta bëjë këtë, sipas gjykimit të tij/saj absolut”.

Megjithatë, fillimisht u komunikua se ata që do të merrnin pjesë në intervistat e pjesës së parë do të ishin drejtuesit e skuadrave fituese, gjë që nuk ndodhi me Vieiran, pasi ekipi i tij ishte duke humbur.

Reklama

Intervistat me intervale mund të rezultojnë magjepsëse për t’u dhënë tifozëve ndarje taktike të pjesës së parë nga këndvështrimi i një trajneri dhe qëndrimi i tyre ndaj incidenteve të mëdha. /Telegrafi/