LAJMI I FUNDIT:

Si mund të duket jeta për Cristiano Ronaldon pas pensionimit nga futbolli – portugezi mes katër opsionesh

Si mund të duket jeta për Cristiano Ronaldon pas pensionimit nga futbolli – portugezi mes katër opsionesh

Cristiano Ronaldo është i vendosur të luajë futboll deri në moshën 40-vjeçare – por pak janë aq të përgatitur për pensionimin sa ai.

Reklama

Ylli 38 vjeçar i tha Piers Morgan në dhjetor se donte të vazhdonte të luante edhe për dy ose tre vjet të tjera dhe se ai gjithmonë i ka parë të 40-at si një moshë të mirë për të përfunduar karrierën e tij profesionale.

Futbollisti portugez, i cili aktualisht luan në Arabinë Saudite për Al-Nassr me një kontratë 200 milionë euro në vit, nga jashtë duket se është gati të pensionohet.

Ronaldos i thuhet ta rishkruajë historinë e ligës arabe
Lexo po ashtu Ronaldos i thuhet ta rishkruajë historinë e ligës arabe

Ndërsa koha po afron – ai mund të ndjekë rrugën e ikonës së basketbollit Michael Jordan dhe të blejë një ekip sportiv, ose ai mund të ndjekë të shikojë legjendën e NFL-së, Tom Brady dhe të futet në media – Ronaldo tashmë ka një mori opsionesh të hapura për të.

Sportsmail shikon disa nga projektet e mundshme që mund të realizohen nga Ronaldo në pensionim.

SHTIMI I PRONAVE

Ronaldo do të ketë një fokus të madh në pronat që posedon, pas pensionimit në futboll dhe ato janë të shumta.

Ai ka një prirje për rritjen e pasurisë së paluajtshme dhe mund të zgjedhë të zgjerojë portofolin e tij të gjerë kur të dalë në pension.

Ronaldo po planifikon të vendoset me familjen e tij në rezidencën e tij të re kur të dalë në pension

Ronaldo është aktualisht në procesin e ndërtimit të asaj që është quajtur ‘shtëpia e tij e përhershme’, në shumën prej 20 milionë euro në  rivierën portugeze.

Shtëpia do të vendoset në një pjesë të madhe toke në Quinta da Marinha, Cascais, në bregun perëndimor të Portugalisë.

Është një zonë shumë prestigjioze, e shtrenjtë dhe raportime të shumta zbulojnë se Ronaldo dhe familja e tij vendosen atje pasi ai të jetë pensionuar.

Por, duke pasur parasysh pasurinë e tij të pabesueshme, ai ka mundësi të shumta.

Ronaldo është disa muaj larg që të ketë 'shtëpinë e tij të përhershme' - një projekt 17 milionë funte në Rivierën Portugeze

Ronaldo gjithashtu zotëron një bllok apartamentesh shtatëkatëshe në Funchal, Madeira, ku jeton nëna e tij Dolores dhe vëllai Hugo, pasi ai e bleu atë dy vjet më parë.

Ai ende zotëron një vilë në Torino, lart në male, që nga koha kur luante për Juventusin. Dy vilat të tjera që i shtohen rezidencës në Torinos, që përfshijnë një palestra moderne, si dhe pishina, dhoma gjumi.

Një rezidencë prej pesë milionë euro të quajtur La Finca afër Madridit është gjithashtu pjesë e pasurive të tij, siç është një shtëpi pushimi mahnitëse në Marbella, të cilën ai e bleu në 2019.

Në vitin 2020, gjatë pandemisë COVID-19, Ronaldo qëndroi gjithashtu në banesën më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në Lisbonë, duke paguar dhejtë milionë euro për një jastëk ku është përfshirë teknologjia e fundit.

Ronaldo bleu një ngastër të madhe toke në Quinta da Marinha, Cascais, në shtator të vitit të kaluar

MARRËVESHJET ME BRENDET

Një nga rrugët më të dukshme për të ardhura të qëndrueshme pa shumë telashe për Ronaldon është përmes një morie marrëveshjesh fitimprurëse me markat e veshjeve dhe të tjerave.

Si personi më i ndjekur në Instagram, ai është një nga njerëzit më të popullarizuar në planet.

Me 548 milionë ndjekës, ai ka ndikim të jashtëzakonshëm dhe mund të kërkojë tarifa të mëdha për bizneset për t’u shfaqur në faqen e tij.

Ronaldo shihet si një nga njerëzit më të shitur në botë duke pasur parasysh shtrirjen e tij në rrjetet sociale

Ronaldo ka një kontratë të përjetshme me Niken – ai u bë vetëm atleti i tretë në historinë e gjigantit amerikan të veshjeve sportive që merr një të tillë – dhe krenohet me dhjetëra marrëveshje të tjera që pa dyshim do ta mbajnë atë të zënë.

Të tilla si Armani, Clear, Castrol, Tag Heuer, Egyptian Steel, Herbalife, Italia Independent dhe PokerStars kanë nënshkruar më parë nga Ronaldo.

Marrëveshjet më të fundit përfshijnë LiveScore, MEO, ZujuGP, Uniecampus dhe Therabody.

Vitin e kaluar Forbes vlerësoi se fitimet e tij në fushë ishin 60 milionë euro, ndërsa fitimet e tij jashtë fushës ishin 55 milionë euro.

Ai promovon një sërë produktesh në faqen e tij dhe do të bënte një pasuri edhe kur të dilte në pension

BIZNES

Nëse marrëveshjet e markave nuk e tërheqin atë, ai mund t’i kushtojë gjithë kohën e tij perandorisë së tij të bizneseve.

Përveç linjës së tij të të brendshmeve, Ronaldo ka aksione të mëdha në industrinë e hotelerisë në partneritet me Pestana Hotels, i njohur tani si Pestana CR7.

Ai ka hotele në Lisbonë, një tjetër në qytetin e tij të lindjes, Funchal, ndërsa ka edhe hotele në Madrid, Marrakech dhe Nju Jork.

Të brendshmet CR7 janë një nga katër elementët që përbëjnë markën e tij fitimprurëse të stilit të jetesës CR7

Hoteli në Funchal është veçanërisht i rëndësishëm për Ronaldon, duke qenë se muzeu i tij është i bashkangjitur asaj pjese.

Zgjerimi i perandorisë së hotelerive është sigurisht një opsion kur ai të dalë në pension – siç po bën më shumë për palestrat që zotëron, ose klinikat e shumta të transplantit të flokëve, të quajtura Insparya.

PJESA E BAMIRËSISË

Ndoshta Ronaldo vendos të kushtojë kohën e tij në familje dhe filantropi dhe ai e ka treguar veten të jetë tepër bujar ndaj personave në nevojë.

Në vitin 2015, dosomething.org e njohu Ronaldon si “yllin sportiv më bamirës në botë”.

Të gjitha lajmet nga Cristiano Ronaldo
Lexo po ashtu Të gjitha lajmet nga Cristiano Ronaldo

Ronaldo, i cili ka ndihmuar  në të kaluarën UNICEF, World Vision dhe Save the Children, ka një histori të gjatë aksionesh bamirësie.

Në vitin 2016 u bë e ditur se ai po financonte një projekt për ndërtimin e një spitali pediatrik në Santiago, Kili.

Në të njëjtin vit – ai nxori në ankand një kopje të trofeut të tij të Topit të Artë të vitit 2013 për 600,000 euro, me të ardhurat që shkuan për fondacionin Make-A-Wish.

Gjithashtu në vitin 2016 ai dhuroi ushqim, mjete mjekësore dhe veshje për Save the Children të ndihmuar fëmijët në Sirinë e shkatërruar nga lufta.

Ronaldo ka dhuruar mijëra euro për kërkimet në shërimin e kancerit dhe ka paguar për një operacion të trurit për një foshnjë 10 muajshe në vitin 2014, për të parandaluar që fëmija të ketë deri në 30 kriza në ditë. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
‘Operacioni fshesa’ te Chelsea, lista e zezë e Pochettinos me 15 lojtarë

‘Operacioni fshesa’ te Chelsea, lista e zezë e Pochettinos me 15 lojtarë

Premier League
“Njerëzit mendojnë se jeta e futbollistit është perfekte, por u them se është shumë larg kësaj”, pjesë nga ditari plot ‘vuajtje’ i Reece James

“Njerëzit mendojnë se jeta e futbollistit është perfekte, por u them se është shumë larg kësaj”, pjesë nga ditari plot ‘vuajtje’ i Reece James

Premier League
Barcelona shpreson të huazojë Messin nga klubi i ardhshëm i argjentinasit

Barcelona shpreson të huazojë Messin nga klubi i ardhshëm i argjentinasit

Ndërkombëtare
Reagimi i Granit Xhakës kur tifozi i Arsenalit ia përmend bashkëshorten

Reagimi i Granit Xhakës kur tifozi i Arsenalit ia përmend bashkëshorten

Premier League
Zbulohet plani i largimeve me transferimeve të reja të Atletico Madridit këtë verë

Zbulohet plani i largimeve me transferimeve të reja të Atletico Madridit këtë verë

La Liga
Zyrtare: Rummenigge rikthehet te Bayerni

Zyrtare: Rummenigge rikthehet te Bayerni

Bundesliga
Kalo në kategori