LAJMI I FUNDIT:

Scholz: Irpini dhe Bucha simbol i mizorisë së paimagjinueshme 

Scholz: Irpini dhe Bucha simbol i mizorisë së paimagjinueshme 

Kancelari gjerman Olaf Scholz pas vizitës që e realizoi në Irpin, në periferi të Kievit, tha para gazetarëve se Irpini dhe Bucha janë simbol i mizorisë së paimagjinueshme të luftës ruse.

Reklama

Ky është udhëtimi i parë i Scholzit në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus në këtë vend, transmeton Telegrafi.

Macron akuzon Rusinë për krime lufte gjatë vizitës së tij në Irpin
Lexo po ashtu Macron akuzon Rusinë për krime lufte gjatë vizitës së tij në Irpin

“Shkatërrimi brutal në këtë qytet është një kujtesë se kjo luftë duhet të përfundojë”, tha Scholz në një postim të bërë në Tëitter.

E presidenti rumun Klaus Iohannis që gjithashtu po viziton Kievin, ka shkruar në Twitter se Rumania kërkon “të gjithë përgjegjësit rusë të dalin para gjykatës ndërkombëtare”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Një 'adhurues' i Putinit, makinave të shpejta dhe ‘bodybuilding-ut’ – kush është Robert Fico, njeriu që pritet të kthehet në pushtet në Sllovaki?

Një 'adhurues' i Putinit, makinave të shpejta dhe ‘bodybuilding-ut’ – kush është Robert Fico, njeriu që pritet të kthehet në pushtet në Sllovaki?

Evropa
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Botë
Një snajper ukrainas i quajtur “Fantazma e Bakhmutit” thotë se ka vrarë personalisht 113 rusë – tregon arritjet e tij dhe të njësisë së tij

Një snajper ukrainas i quajtur “Fantazma e Bakhmutit” thotë se ka vrarë personalisht 113 rusë – tregon arritjet e tij dhe të njësisë së tij

Botë
Rusët vizatojnë bombardues në pistë, duke menduar se do të mashtrojnë ukrainasit – harrojnë t’i përfundojnë “punimet” deri në fund

Rusët vizatojnë bombardues në pistë, duke menduar se do të mashtrojnë ukrainasit – harrojnë t’i përfundojnë “punimet” deri në fund

Evropa
Luftëtarët e Wagner mendojnë njeriu që emëroi Putini si ‘shefin e tyre’ është ‘një tradhtar’

Luftëtarët e Wagner mendojnë njeriu që emëroi Putini si ‘shefin e tyre’ është ‘një tradhtar’

Botë
Kalo në kategori