Pavarësisht se ka luajtur vetëm një lojë deri më tani, Kupa e Botës “Katar 2022” ka treguar tashmë se Jude Bellingham është një yll për të cilin do të luftojnë të gjitha klubet kryesore.

Reklama

Goli i së hënës kundër Iranit ishte i 10-ti i sezonit për mesfushorin anglez, duke i shtuar nëntë golave që ai ka shënuar për Borussia Dortmundin.

Ky është një rezultat i pakrahasueshëm për një mesfushor dhe një lojtar që gjithashtu di të rikuperojë topin, gjë që në moshën 19-vjeçare e bën atë një nga lojtarët më të lakmuar në tregun evropian.

Real Madridi e kishte të qartë që në fillim se Bellingham ishte pjesa e munguar për të kompletuar kalimin e ëmbël nga mesfusha historike e formuar nga Casemiro, Toni Kroos dhe Luka Modric në atë që Fede Valverde, Eduardo Camavinga dhe Aurelien Tchouameni tashmë kanë filluar të krijojnë.

Reklama
Reklama

Cilat klube duan të nënshkruajnë me Jude Bellingham?

Los Blancos nuk janë vetëm në luftë. Liverpooli po del si rivali i madh i ekipit të Florentino Perez në luftën për nënshkrimin e anglezit.

Jurgen Klopp po kërkon që klubi të vendosë të gjithë vëmendjen pas nënshkrimit të lojtarit të lindur në Stourbridge në vitin 2003.

Manchester City gjithashtu dëshiron të nënshkruajë Bellingham, i cili ndërtoi një miqësi të mirë me Erling Haaland gjatë kohës së tij në Dortmund. Ky është një atu që “Qytetarët” duan ta shfrytëzojnë për të vendosur një pozicion të fortë në negociata.

Dortmund e di se do të humbasë Bellinghamin

Reklama

Ajo që duket e qartë është se, në këtë pikë, Dortmund duket e dorëzuar për humbjen e një tjetër yll në zhvillim, siç ndodhi në rastin e norvegjezit Haaland, i cili emigroi në Etihad gjatë verës.

Reklama

Drejtori ekzekutiv i klubit gjerman, Hans-Joachim Watzke, pret lajme për të ardhmen e lojtarit të tij shumë shpejt pas Kupës së Botës në Katar.

“Unë mendoj se sapo të përfundojë Kupa e Botës, ne do të kemi një diskutim të përgjithshëm për atë që ai me të vërtetë dëshiron”, ka thënë fillimisht Watzke për Bild para turneut në Katar.

“Ne do të flasim me të, me prindërit e tij, me të cilët kemi një marrëdhënie shumë të ngushtë dhe, natyrisht, me këshilltarin e tij.

Reklama

“Lojtari duhet të na thotë nëse dëshiron të qëndrojë apo të largohet. Në të dyja rastet do të kemi një diskutim shumë të bukur dhe të arsyeshëm”.

“Por, ne nuk mund të pretendojmë se çështja nuk është në tavolinë. Nëse klubet vërtet të mëdha janë të përfshira, atëherë ne nuk mund të përballojmë të kemi një luftë financiare”, përfundoi drejtuesi i klubit gjerman. /Telegrafi/

Reklama