LAJMI I FUNDIT:

Real Madridi i Zidanes futet në mesin e skuadrave më të mira në histori – Në garë me Ajaxin e Cruyffit, Bayernin e Beckenbauerit e Liverpoolin e Paisleyt

Real Madridi i Zidanes futet në mesin e skuadrave më të mira në histori – Në garë me Ajaxin e Cruyffit, Bayernin e Beckenbauerit e Liverpoolin e Paisleyt

Prej ardhjes së Zinedine Zidanes  te Real Madridi ka filluar një cikël i ri, por me fitore të mëdha duke e kthyer skuadrën aktuale në një skuadër legjendare që bota e futbollit njeh pak, pasi ata kanë fituar tre tituj të Ligës së Kampionëve radhazi. 

Reklama

Në historinë e Ligës së Kampionëve, (Kupës Evropiane dikur) njihen disa skuadra që e kanë dominuar në periudha futbollin, duke sjell gjëra të reja dhe atraktive, por edhe fitore të mëdha.

Skuadrat janë emëruar në bazë të trajnerit, apo edhe në bazë të yllit që e kishte skuadra.

E gjithë kjo fillon me Real Madridin, kur fillonte një cikël fitoresh në Evropë, nën drejtimin e Di Stefanos në fushë.

Skuadra aktuale po krahasohet me skuadrën e asaj kohe që i kishte fituar pesë trofe radhazi.

Pas asaj skuadre madhështore, Liga e Kampionëve i ka parë edhe nëntë skuadra të tjera madhështore që kanë lënë mbresa në mendjet e tifozëve të futbollit.

Ajaxi i Cruyffit, Bayerni i Beckenbauerit, Barcelona e Guardiolas, por edhe Milan i Sachit, janë disa nga skuadrat që shkëlqyen në Evropë me periudha.

Këto skuadra kishin lojtarë si Messi, Ronaldo, Van Basten, Eusebio, Keegan, Muller, Luis Suarez… Lojtarë dhe skuadra që nuk i sheh çdo ditë. /Telegrafi/

Real Madridi i Zinedine Zidanes (3 Liga të Kampionëve)

Barcelona e Pep Guardiolas (2 Liga të Kampionëve)

Milani i Sacchit (2 Liga të Kampionëve)

Ajaxi i Cruyffit (3 Liga të Kampionëve)

Bayerni i Beckenbauerit (3 Liga të Kampionëve)

Liverpooli i Paisleyt (3 Liga të Kampionëve)

Benfica e Eusebio (2 Liga të Kampionëve)

Interi i Helenio Herrera (2 Liga të Kampionëve)

Real Madridi i Di Stefanos (5 Liga të Kampionëve)

Në trend Sport

Më shumë
Zyrtare: Real Madridi largon dhe falënderon Eden Hazardin me një komunikatë me tre rreshta

Zyrtare: Real Madridi largon dhe falënderon Eden Hazardin me një komunikatë me tre rreshta

La Liga
Jurgen Klopp ka vendosur t’i dhurojë numrin 10 transferimit të tyre të madh

Jurgen Klopp ka vendosur t’i dhurojë numrin 10 transferimit të tyre të madh

Premier League
Tifozët e PSG-së vërshëllyen Messin në paraqitjen e tij të fundit për klubin

Tifozët e PSG-së vërshëllyen Messin në paraqitjen e tij të fundit për klubin

Ligue 1
Largimi para kohe nga Real Madridi: A po i thotë lamtumirë futbollit Eden Hazard?

Largimi para kohe nga Real Madridi: A po i thotë lamtumirë futbollit Eden Hazard?

La Liga
Messi konfirmon largimin nga PSG

Messi konfirmon largimin nga PSG

Ligue 1
Veprimi i shëmtuar i tifozit të Manchester United në finalen e FA Cup që tallte tragjedinë e Hillsborough

Veprimi i shëmtuar i tifozit të Manchester United në finalen e FA Cup që tallte tragjedinë e Hillsborough

Premier League
Kalo në kategori