Blerja e fundit e Real Madridit, Reinier Jesus, e ka dërguar shifrën e shpenzimeve në 132 milionë euro, që janë shpenzuar nga klubi për gjetjen e një ylli të ardhshëm.  

Los Blancos paguan 30 milionë euro për 18-vjeçarin brazilian, i cili ishte pjesë e Flamengos.

Klubi ndër vite ka shpenzuar për të rinjtë, duke sjell në skuadër emra si Rodrygo Goes (50 milionë euro), Vinicius Junior (45 milionë euro), Reinier (30 milionë euro), Marco Asensio (4 milionë euro), Martin Odegaard (3 milionë euro) dhe Merrni Kubo (falas).

Kjo i bie se një lojtar i ri është blerë mesatarisht 22 milionë euro.

Në fund të vitit 2014, klubet më të mëdha në Evropë po garonin për të nënshkruar me një mesfushor 16-vjeçar nga Stromsgodset, Norvegji.

Emri i tij: Martin Odegaard. Lojtari shkoi të vizitojë klube si Bayern Munich, Borussia Dortmund, Liverpool, Manchester City, Arsenal dhe, natyrisht, Real Madrid, ku edhe përfundoi.

Pas një viti huazimi në Espanyol, Asensio shpërtheu me Real Madridin gjatë sezonit 2016/17, madje duke shënuar në finalen e Ligës së Kampionëve në Cardiff. Vlera e tij u rrit në 90 milionë euro dhe Liverpool kishte bërë ofertë që ishte refuzuar.

Real Madrid bëri lëvizjen befasuese kur shpenzoi 45 milionë euro për një 18-vjeçar si Vinicius në vitin 2018.

Ai  kërkohej edhe nga Manchester City dhe Paris Saint-Germain.

Një vit pas tij , në klub erdhi Rodrygo. 50 milionë euro të paguara për të. Tifozët e Real Madrid besojnë se ia vlen.

Real Madridit nuk iu desh të paguante asgjë për të sjellë ish- lojtarin e akademisë së Barcelonës, Kubon, nga Japonia verën e kaluar.

Ai po e kalon sezonin në huazim te Real Mallorca.

I fundit është Reinier, që shumë e quajnë Kaka i ri dhe u pagua 30 milionë euro. Ai u bashkua me Castillan para se të dal te skuadra e parë. /Telegrafi/