Thomas Markle, babai Meghan Markle me të cilin ajo nuk flet, është zotuar se do të vazhdojë të flasë në media derisa vajza e tij të flasë përsëri me të.

Duke folur për emisionin “Good Morning Britain”, Markle tha se ai e gënjeu vajzën e tij kur bashkëpunoi me paparacët në vitin 2018, dhe se ai nuk ka folur me të që nga dasma e saj me Princin Harry në maj të atij viti, shkruan The Guardian.

Markle duhej të ecte me Meghanit nëpër korridor, por u tërhoq nga ceremonia për shkak të problemeve shëndetësore. Të dy më pas u përfolën në media, ndërkohë që dyshohej se babai i dukeshës kishte punuar fshehurazi me tabloidet ndërkombëtare dhe kishte realizuar fotografi paparaci para dasmës.

Dukesha ka thënë gjithashtu se një letër private që ajo i shkroi babait të saj, ekstrakte të së cilës u botuan në Mail On Sunday, duke e lutur atë që të ndalonte së foluri me mediat “në të vërtetë sinjalizoi fundin e marrëdhënies së tyre dhe jo një pajtim”.

Javën e kaluar, ajo fitoi betejën e saj të privatësisë kundër Associated Newspapers Ltd, të cilën gjyqtari deklaroi se kishte “keqpërdorur informacionin e saj privat dhe kishte shkelur të drejtën e saj të autorit”, ku tabloidi Mail on Sunday është urdhëruar të paguante shumicën e tarifave të saj ligjore dhe gjithashtu të shtypte një deklaratë me kërkim-falje në faqen e parë.

Thomas Markle pranoi se kishte e kishte bërë publike letrën për mediat dhe se ishte penduar që ua kishte shitur fotografitë paparacëve. “Do të doja të mos e kisha bërë tërë këtë”, tha ai. “Por këtu është ana tjetër e medaljes. Askush nuk mori kohë për të mbrojtur asnjë anëtar të familjes sonë. Ne sulmoheshim nga shtypi çdo ditë”.

Me çiftin që jetonte tani në Kaliforni, “rreth 70 milje larg meje”, Markle shtoi se ai do të vazhdonte të fliste në media derisa ata të flisnin me të. “Në fund të fundit nuk kam dëgjuar kurrë nga Harry dhe Meghan në asnjë mënyrë apo formë. Në thelb ajo që bëj sepse nuk dëgjoj prej tyre, bëj një histori me shtypin”.

“Nëse nuk dëgjoj prej tyre diçka të re brenda 30 ditësh, unë do të bëj një tjetër deklaratë. Do të më pëlqente të dëgjoja prej tyre. Kur ata të vendosin të flasin me mua, unë do të ndaloj së foluri me shtypin”, shtoi ai. “Unë do të doja të them që më vjen keq për atë që kam bërë, por kjo ishte dy vjet më parë. Jam përpjekur ta kompensoj atë. Por këto histori në gazetë janë sepse unë nuk kam dëgjuar nga asgjë nga ti”, u shpreh babai i Meghan duke iu drejtuar vajzës së tij.

Markle tha se ishte i zhgënjyer pasi pa së fundmi intervistën e Meghanit duke diskutuar atë të lënduar mbi veprimet e tij. “Ne të gjithë bëjmë gabime … por unë kurrë nuk kam marrë pjesë në një pishinë i zhveshur dhe nuk jam veshur kurrë si Hitleri”, tha ai. Me këtë, ai thumboi Princin Harry kur shkaktoi zemërim në vitin 2005 pasi ai veshi uniformën e një ushtari nazist të plotë me svastikë për një festë me veshje të zbukuruara. Ai u fotografua gjithashtu duke festuar i zhveshur në Las Vegas në vitin 2012 në një pishinë.

I pyetur për reagimin e tij ndaj pretendimeve të bëra në lidhje me familjen mbretërore, Markle tha: “Unë kam shumë respekt për mbretërinë dhe nuk mendoj se familja mbretërore britanike është aspak raciste. Unë nuk mendoj se britanikët janë racistë”.

Në lidhje me komentin që pretendohet të jetë bërë nga dikush se sa i errët mund të jetë toni i lëkurës së bebes së Harryt dhe Meghanit, ai tha se shpresonte se ishte “thjesht një pyetje memece”. Ai tha: “Po mendoj dhe shpresoj se është vetëm një pyetje memece nga dikush. Mund të jetë kaq e thjeshtë, mund të jetë dikush që bën një pyetje budallaqe, në vend që të jetë racist total”.

Pallati Mbretëror në mbledhje urgjente pas intervistës së Harryt dhe Meghan, shok dhe trishtim për anëtarët e familjes mbretërore Pallati Mbretëror në mbledhje urgjente pas intervistës së Harryt dhe Meghan, shok dhe trishtim për anëtarët e familjes mbretërore

Në pamjet e padëmtuara nga intervista e Oprah Winfrey, Meghan u hetua për tensionet brenda familjes së saj dhe e pyeti nëse ndihej si e tradhtuar kur zbuloi se babai i saj kishte punuar me tabloidet ndërkombëtare.

Meghan tha se e kishte të vështirë të diskutonte marrëdhënien e saj me babanë e saj, i cili e kishte siguruar që ai nuk kishte “folur absolutisht” me shtypin. Dukesha tha se e ka pasur të vështirë të pajtohet me veprimet e tij dhe se ajo nuk mund ta kuptojë se si një baba mund ta “tradhtonte” vajzën e tij në këtë mënyrë pak para martesës.

Ajo tha: “Unë shikoj Archien, mendoj për këtë fëmijë dhe me të vërtetë nuk mund të imagjinoj të bëj ndonjë gjë për t’i shkaktuar qëllimisht dhimbje fëmijës tim. Nuk mund ta imagjinoj. Kështu që është e vështirë për mua të pajtohem me atë që ndodhu”.

Ajo gjithashtu e vuri në kontrast sjelljen e Thomasit, me atë të nënës së saj, Doria Ragland, e cila ka qëndruar “në dinjitet të heshtur për katër vjet”.

Oprah gjithashtu e pyeti Meghanin për gjysmë motrën e saj Samantha, e cila ka publikuar një libër në lidhje me marrëdhëniet e tyre dhe shkon në detaje për fëmijërinë e tyre. Dukesha u përgjigj: “Nuk ndihem rehat të flas për njerëz që vërtet nuk i njoh. Por unë jam rritur si një fëmijë i vetëm, të cilin të gjithë që janë rritur rreth meje e dinë”.

Meghan tha se për herë të fundit e pa Samantën gati 20 vjet më parë, duke shtuar: “Ajo e ndryshoi mbiemrin e saj në Markle… vetëm kur fillova të dilja me Harryn. Kështu që mendoj se kjo mjafton”. /Telegrafi/