Pallati i Buckingham-it është paralizuar nga ‘tmerri dhe tronditja’ pasi Princi Harry akuzohet për ‘shpërthimin me deklarata ndaj familjes së tij’ me intervistën e tij bombë, ndërkohë që Mbretëresha Elizabeth thuhet se nuk ka pranuar të nënshkruante një deklaratë.

Mbretëresha Elizabeth, Princi Charles dhe Princi William ishin të gjithë të mbyllur në bisedime krize se si të reagojnë ndaj një vargu akuzash ndezëse të lëshuara nga Harry dhe gruaja e tij, Meghan gjatë një specializimi dy orësh me Oprah Winfrey në televizionin amerikan, shkruan DailyMail.

Me presionin në rritje për një deklaratë sot, personat e brendshëm të Pallatit përshkruan një gjendje shpirtërore ‘shoku dhe trishtimi të madh personal’, duke e krahasuar atë që bëri Harry me ‘shtypjen e një butoni bërthamor për familjen e tij’. “Njerëzit thjesht po dridhen”, tha një burim brenda pallatit.

Intervista e çiftit në CBS natën e së dielës vonë dërgoi valë tronditëse në të gjithë botën ndërsa çifti zbuloi shkallën e përçarjes së tyre me Mbretëreshën dhe mbretërit e tjerë të moshuar.

Ata akuzuan një anëtar të Familjes Mbretërore pa emër për racizëm, duke sugjeruar se i afërmi kishte pyetur ‘sa e errët’ do të ishte foshnja e tyre; thanë se ata ishin dëbuar nga Britania, pjesërisht, nga racizmi; dhe akuzuan mentalitetin e Pallatit si të dështuar për ta mbrojtur Meghanin nga një dëshirë ‘vetëvrasëse’.

Harry zbuloi një përçarje të madhe me babanë e tij, duke thënë se familja e tij e kishte ndërprerë atë financiarisht ndërsa sugjeronte që Mbretëresha ishte këshilluar keq dhe kishte anuluar një takim të planifikuar në Sandringham.

Meghan gjithashtu akuzoi kunatën e saj Kate se e bëri atë të qante; sugjeroi që mbretër të moshuar kurdisnin komplot për të siguruar që Archie nuk do të kishte kurrë një titull ose siguri të përshtatshme; dhe tha se zyrtarët kishin dështuar të ngriheshin për çiftin kundër komenteve ‘raciste’, ndërsa gënjyen për të mbrojtur mbretërit e tjerë.

Një ministër i lartë i qeverisë dhe aleat i Boris Johnson, Lord [Zac] Goldsmith, i bëri jehonë disponimit të shumë njerëzve në qarqet mbretërore dje. Duke iu përgjigjur sugjerimit se Duka dhe Dukesha e Sussex-it kishin ‘ngarkuar një aeroplan dhe kishin hedhur deklarata bombë pas bombës së rëndë në Pallatin e Buckingham-it’, shkroi ai në Twitter: ‘Jo’ Pallati Buckingham ‘- familja e Harry-t. Harry po hedh në erë familjen e tij’.

Një deklaratë kuptohet se është përgatitur nga Pallati i Buckingham-it duke theksuar dashurinë e Familjes Mbretërore për çiftin, në përpjekje për të shmangur tensionet që rriten edhe më tej.

Pallati i Buckingham-it, i cili nuk ishte informuar në lidhje me vendimin e çiftit për të bërë intervistën para se të bëhej e ditur për herë të parë muajin e kaluar, kishte përgatitur veten për më të keqen. Por ndihmësit nuk mund të kishin parashikuar se sa brutalisht do të ishte intervista e çiftit – e shikuar nga 17 milionë njerëz vetëm në ShBA, por e vendosur të transmetohej natën e kaluar për një audiencë globale shumë herë më shumë, përfshirë në ITV në Mbretërinë e Bashkuar.

DailyMail-it i është thënë që stafi mbretëror qëndroi zgjuar deri në orën 3 të mëngjesit për të parë intervistën përmes lidhjes direkte nga ShBA me një ndjenjë të tmerrshme – dhe trishtimi.

Sekretari privat i Mbretëreshës, Sir Edward Young dhe sekretari privat i Charles, Clive Alderton thuhet se të dy kanë parë intervistën nga Pallati Buckingham.

Stafi i Palace IT kishte vendosur një lidhje kompjuteri në mënyrë që ata ta shihnin atë, ndërsa anëtarët e tjerë të stafit e shikonin atë në laptopët e tyre ndërsa punonin nga shtëpia, raportoi Daily Telegraph.

Atëherë ndihmësve iu desh të përgatisnin informime nga anëtarët e Familjes Mbretërore dhe ranë dakord që çdo përgjigje do të duhej të koordinohej midis Mbretëreshës, Charles dhe William.

Ndërsa fillonte mëngjesi, filluan tensionet në familje me të dëgjuar deklaratat e çiftit.

Mbretëresha, në Windsor, foli me djalin e saj Charles, i cili ishte në Clarence House, që është shtëpia e tij në Londër, dhe nipin William, i cili gjithashtu është zhvendosur në kryeqytet nga Norfolk në përgatitje të fëmijëve të tij që të kthehen në shkollë.

Burimet i thanë DailyMail se stafi i shtëpisë, shumë prej të cilëve e kishin mbështetur çiftin sa më mirë gjatë tri viteve ‘ishin jashtëzakonisht të vështirë dhe duke u përpjekur të arsyetonin’, ndiheshin ‘të zemëruar dhe të zhgënjyer’ por ishin të vendosur të shikonin fytyrën e guximshme të Princit që la Mbretërinë.

“Stafi po rimëkëmbet. Por ekziston [gjithashtu] një ndjenjë e fortë e nevojës për të mbajtur një heshtje dinjitoze dhe për të treguar mirësi dhe dhembshuri. Ka shumë njerëz që duan të thonë diçka, por askush nuk flet”, tha një burim brenda pallatit.

Më të dëmshmit janë pretendimet e çiftit se jo vetëm që nuk mbështeteshin nga anëtarët e familjes dhe personeli, por gjithashtu vuajtën si rezultat i një axhende të dukshme raciste kundër tyre.

Meghan sugjeroi që gara ishte zemra e çdo vendimi të marrë kundër tyre. Por kishte dyshime midis personave të brendshëm mbretërorë në pretendimet e saj se mbretërit e moshuar ishin përpjekur të parandalonin që djali i tyre, Archie, të kishte një titull – ose siguri – për shkak të paragjykimeve të dukshme.

“Ata nuk donin që ai të ishte një princ”, tha aktorja përgjatë intervistës. /Telegrafi/