LAJMI I FUNDIT:

Publikohet biseda e gjyqtarit me dhomën e VAR-it për golin ‘fantazmë’ të Lamine Yamal

Publikohet biseda e gjyqtarit me dhomën e VAR-it për golin ‘fantazmë’ të Lamine Yamal

Mbrëmë (e diel) u zhvillua El Clasico e fundit për këtë sezon mes Real Madridit dhe Barcelonës në tempullin ‘Santiago Bernabeu’.

Si në çdo takim tjetër mes këtyre dy skuadrave, edhe ky u përcoll me polemika të mëdha kryesisht për shkak të disa vendimeve që kishte marrë gjyqtari i ndeshjes Soto Grado.


Rasti më diskutabil ishte ai i Lamine Yamal, ku pretendohej se topi kishte kaluar vijën e portës, megjithëse gjyqtari kishte vendosur që kjo nuk qëndron.

Për hir të transparencës, Federata Spanjolle e Futbollit, ka bërë publike bisedën mes gjyqtarit kryesor të takimit, dhe gjyqtarit kryesor në VAR, Sanchez Martinez, ku aty mund të dëgjohet qartë arsyeja pse nuk u pranua goli i Lamine Yamal.

Gjyqtari i ndeshjes Soto Grado, kërkon nga VAR-i që ta shikojnë me qetësi rastin dhe kjo është përgjigja që ai merr nga ata.

Nga xhirimi i ngadalësuar, duket se shuhen dilemat se a ishte gol apo jo gjuajtja e Yamal
Lexo po ashtu Nga xhirimi i ngadalësuar, duket se shuhen dilemat se a ishte gol apo jo gjuajtja e Yamal

“Trupi i Lunin po na mbulon të gjitha pamjet, kjo nuk funksionon për mua, as pamja tjetër nuk funksionon”, ka thënë Sanchez Martinez nga dhoma e VAR-it.

Soto Grado këmbëngul që ta rishikojnë me kujdes aksion duke thënë: Mos nxitoni, ne jemi përpara një vendimi shumë të rëndësishëm.

Përgjigja e VAR-it është se ‘nuk kemi më pamje’, por Soto Grado këmbëngul duke thënë se ‘gjëja më e mirë është të presësh’.

Në fund, Sanchez Martinez thotë se ‘nuk kemi asnjë provë që topi hyri brenda, është një goditje këndi’./Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Lojtari që Flick “ëndërron” ta ketë tek Barcelona i ka refuzuar ata shkaku i pagës së vogël

Lojtari që Flick “ëndërron” ta ketë tek Barcelona i ka refuzuar ata shkaku i pagës së vogël

La Liga
Galatasaray me një video spektakolare tallin në mënyrë të pamëshirshme Fenerbahcen

Galatasaray me një video spektakolare tallin në mënyrë të pamëshirshme Fenerbahcen

Ndërkombëtare
Rikthimi në majat e futbollit evropian: Flick ka gati transferimin e parë te Barcelona

Rikthimi në majat e futbollit evropian: Flick ka gati transferimin e parë te Barcelona

Bundesliga
Xavi paralajmëron Hansi Flickun se çka e pret te Barcelona: Ky është një fakt, pavarësisht nëse je i huaj apo jo

Xavi paralajmëron Hansi Flickun se çka e pret te Barcelona: Ky është një fakt, pavarësisht nëse je i huaj apo jo

La Liga
Hansi Flickut nuk i bën përshtypje ylli i Barcelonës – planifikon ta largojë nga ekipi

Hansi Flickut nuk i bën përshtypje ylli i Barcelonës – planifikon ta largojë nga ekipi

La Liga
Mbappe tregon pse ende nuk po zyrtarizohet te Real Madridi

Mbappe tregon pse ende nuk po zyrtarizohet te Real Madridi

La Liga
Kalo në kategori