LAJMI I FUNDIT:

Pogba dhe Lukaku drejt rikthimit në Serie A – shtatë emra të mëdhenj që u rikthyen në Itali pas aventurave në Evropë

Pogba dhe Lukaku drejt rikthimit në Serie A – shtatë emra të mëdhenj që u rikthyen në Itali pas aventurave në Evropë

Paul Pogba dhe Romelu Lukaku janë në prag të kthimit në Serie A pas periudhave të vështira në Ligës Premier.

Dyshja, të cilët ishin bashkëlojtarë në Manchester United, pritet t’i kthehen te Juventusi, pikërisht Interit.


Të dy u larguan nga Serie A për më shumë se 100 milionë euro, por Pogba do të kthehet si transferim i lirë, ndërsa marrëveshja e Lukakut do të jetë si huazim.

Por kta dy nuk janë lojtarët e parë që do të largoheshin nga Seria A për t’u kthyer pastaj.

Këtu janë disa të tjerë që kanë shijuar vitet më të mira të karrierës së tyre në Serie A, duke u rikthyer pastaj pasi kishin kaluar mirë në Itali.

JUAN SEBASTIAN VERON

Magjitë luajti te Sampdoria, Parma dhe më pas te Lazio ku ai fitoi Scudetton e panë, mesfushorin argjentinas arriri të bëhej nga më të mirët në botë dhe e largua drejt Manchester United për të thyente rekordin e transferimeve për 30 milionë euro në atë kohë.

Pas dy sezonesh te Man Utd, ai iu bashkua Chelseat, por gjithçka shkoi edhe më keq, duke bërë vetëm shtatë paraqitje në Ligën Premier.

Veron u kthye në Serie A për t’iu bashkuar Interit ku qëndroi për dy sezone përpara se të kthehej në vendlindjen e tij Argjentinë.

HERNAN CRESPO

Sulmuesi argjentinas u bë nënshkrimi më i shtrenjtë në botë kur iu bashkua Lazios nga Parma për rreth 55 milionë euro në vitin 2000 – dhe tre vjet më vonë, pas një sezoni me Interin, ai kaloi te Chelseat që ishte nën drejtimin e Roman Abramovich.

Megjithatë, ai u kthye në Serie A 12 muaj më vonë pasi iu bashkua Milanit në formë huazimi, ku arriti në finalen e Ligës së Kampionëve.

Crespo më pas u kthye në Chelsea për një sezon tjetër, por u kthye në Inter për sezonin e ardhshëm. Ai luajti edhe te Genoa dhe më pas përfundoi aty ku filloi gjithçka në Itali me Parman.

ANDRIY SHEVCHENKO

Një tjetër sulmues që luajti në Serie A, megjithatë nuk funksionoi për të në Chelsea.

Shevchenko ishte një nga sulmuesit më të frikshëm në planet: një Top i Artë dhe fitues i Ligës së Kampionëve, ai supozohej se do ta çonte Chelsean në nivelin tjetër, por ai nuk ishte në gjendje të largonte Didier Drogba nga formacioni.

Ai u kthye te Milani pas një viti.

KAKA

Mesfushori brazilian mbërriti në Milan si një 21-vjeçar dhe katër vjet më vonë ishte fitues i Topit të Artë dhe Ligës së Kampionëve.

Në janar 2009, ai refuzoi mundësinë për t’u bashkuar me Manchester Cityn për 100 milionë euro, duke mbajtur fanellën e Milanit.

Por ai u transferua në Real Madrid atë verë për 67.2 milionë euro.

Kaka nuk ishte kurrë në gjendje të tregonte vërtet formën e tij në Spanjë dhe u kthye në Milan tre sezone më vonë.

MARIO BALOTELLI

Ai ishte shpresa e madhe e futbollit italian teksa shpërtheu në skenë në Inter.

Kështu Balotelli u transferua te Man City në vitin 2010 dhe, pavarësisht se luajti një rol të madh në klubin e Ligës Premier duke fituar trofeun e tyre të parë për 35 vjet dhe më pas titullin e parë në 44, ai nuk ishte në gjendje të merrte një rol titullar dhe u kthye në Itali me Milan në janar 2013.

Më pas ai u largua për në Liverpool, më në Francë me fillimisht Nice, pastaj Marseille përpara se t’i bashkohej klubit të qytetit të lindjes, Brescia, të cilin ai nuk mundi ta mbante në Serie A. Ai luajti edhe te Monza në Serie B. Balotelli tani ndodhet në Turqi me Adana Demirspor.

STEVAN JOVETIC

Një lojtar me potencial të madh te Fiorentina, i cili tregoi shkëlqimin e tij si i ri.

Pavarësisht interesimit të gjatë nga Juventusi, ai u transferua në Man City ku nuk arriti të merrte një vend titullari dhe në fakt u la jashtë skuadrës së Ligës së Kmapionëve pas nënshkrimit të Wilfried Bony në janar.

Jovetic u kthye shkurtimisht në Serie A me Interin, por u largua pas 18 muajsh dhe që atëherë ka qenë në Sevilla, Monaco dhe Hertha Berlin.

GIANLUIGI BUFFON

Një nga portierët e mëdhenj të të gjitha kohërave që ishte më i shtrenjti në botë në pozicionin e tij për 16 vjet kur u largua nga Parma për në Juventus për pak më pak se 39 milionë euro.

Buffon fitoi gjithçka me Juventusin në Itali. Me Wojciech Szczesny që u konfirmua si portier i parë, Buffon njoftoi se po largohej dhe u transferua në Paris Saint-Germain.

Megjithatë pas 12 muajsh ai u kthye te Juve. Tani 44 vjeç, ai është ende mbron te Parma në Serie B. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Henry pyetet se kush do ta fitoj Ligën e Kampionëve, përgjigja e tij i befason të gjithë

Henry pyetet se kush do ta fitoj Ligën e Kampionëve, përgjigja e tij i befason të gjithë

Liga e Kampionëve
“Nuk e dua më as edhe një euro nga ta, dua të largohem” – Luis Alblerto shpall divorcin para kohe me Lazion

“Nuk e dua më as edhe një euro nga ta, dua të largohem” – Luis Alblerto shpall divorcin para kohe me Lazion

Serie A
“Rodri do të pushojë edhe ndaj Real Madridi” – Guardiola bën shaka para përballjes së sezonit

“Rodri do të pushojë edhe ndaj Real Madridi” – Guardiola bën shaka para përballjes së sezonit

Premier League
“Është i dyti më i paguar te Lazio, vetëm t’i sjellë paratë dhe të largohet” – Lotito tregohet i ashpër me Luis Alberton

“Është i dyti më i paguar te Lazio, vetëm t’i sjellë paratë dhe të largohet” – Lotito tregohet i ashpër me Luis Alberton

Serie A
Si fitorja madhe e Newcastle kundër Tottenham i sjell Chelsea një bonus të madh financiar

Si fitorja madhe e Newcastle kundër Tottenham i sjell Chelsea një bonus të madh financiar

Premier League
Joao Felix ka shënuar një gol shumë të bukur më gërshërë ndaj Cadiz

Joao Felix ka shënuar një gol shumë të bukur më gërshërë ndaj Cadiz

La Liga
Kalo në kategori