LAJMI I FUNDIT:

Pas dhjetë vitesh me Mercedesin, Hamilton duket se po i bashkohet rivalit të tyre më të madh në Formula 1

Pas dhjetë vitesh me Mercedesin, Hamilton duket se po i bashkohet rivalit të tyre më të madh në Formula 1

Lewis Hamilton është lidhur me një largim nga Mercedes pas një fillimi tjetër zhgënjyes të sezonit.

Reklama

Në vitin 2022, Hamilton dhe Mercedes ishin shumë larg kreut pasi shtatë herë kampioni i botës nuk arriti të fitojë një garë në një sezon të F1 për herë të parë në 15 vjet.

Duke shkuar në sezonin e 2023-ës, u ripërtëri optimizmi se Mercedes ka qenë në gjendje të mbyllë hendekun midis tyre dhe makinave si Red Bull dhe Ferrari.

Max Verstappenit i thuhet se titulli kampion në Formula 1 për edicionin e kaluar nuk është i vlefshëm
Lexo po ashtu Max Verstappenit i thuhet se titulli kampion në Formula 1 për edicionin e kaluar nuk është i vlefshëm

Megjithatë, siç tregoi Çmimi i Madh i Bahreinit të fundjavës së kaluar, ata janë ende shumë larg. Plus fakti që Aston Martin ka gjetur papritmas ritmin për të sfiduar.

Hamilton, kontrata e të cilit do të skadojë në fund të sezonit 2023, tani është lidhur me një kalim te Ferrari.

Sipas prezantuesit të Sky Sports F1, Simon Lazenby, një lëvizje nuk mund të përjashtohet.

Hamilton merr ofertë prej 71 milionë eurosh për kontratë të re me Mercedesin
Lexo po ashtu Hamilton merr ofertë prej 71 milionë eurosh për kontratë të re me Mercedesin

Ai tha për Express Sport : “Nuk do ta përjashtoja. Unë mendoj se nëse dikush meriton një mundësi për të qenë në makinën më të mirë të mundshme për të garuar me Max Verstappen, është Lewis Hamilton. Ai nuk do të bashkohet me Red Bull derisa Max është atje. Është dëshira e të gjithë shoferëve që të ngasin për Ferrarin”.

“Në të kaluarën, Lewis është cituar të ketë thënë se do të donte të voziste për Ferrarin. Nëse Ferrari është përpara Mercedesit, nuk do ta përjashtoja”.

Vetëm vitin e kaluar, Hamilton u citua të thoshte se do të ishte mirë të vozisje për ekipin italian.

Renditen 10 pilotët me fitimet më të mëdha në Formula 1 nga të gjitha kohërat - Schumacher i pakonkurrencë
Lexo po ashtu Renditen 10 pilotët me fitimet më të mëdha në Formula 1 nga të gjitha kohërat - Schumacher i pakonkurrencë

Ai i tha Corriere della Sera: “Sigurisht, do të ishte mirë të garoja për Ferrarin gjatë karrierës sime, por gjërat ndodhin për një arsye”.

Hamilton theksoi shpejt se ai është besnik ndaj Mercedesit: “Mercedes është familja ime. Unë do të jem gjithmonë një shofer Mercedes, ashtu si Stirling Moss”.

Por, mbetet të shihet në fund të sezonit nëse britaniku do t’i bashkohet Ferrarit apo do t’i qëndrojë besnik Mercedesit. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Trajneri i Borussia Dortmund, Terzic, ka dhënë një nga intervistat më të trishta në histori të Bundesligës, pasi humbi titullin kampion

Trajneri i Borussia Dortmund, Terzic, ka dhënë një nga intervistat më të trishta në histori të Bundesligës, pasi humbi titullin kampion

Bundesliga
Si mund të luajë Real Madridi në vitin 2024 pas transferimit të Kylian Mbappes, kush do të ishte në 11-shen startuese

Si mund të luajë Real Madridi në vitin 2024 pas transferimit të Kylian Mbappes, kush do të ishte në 11-shen startuese

La Liga
Përballje e shqiptarëve në MLS, Shaqiri me një asistim maestral i siguron një pikë Chicagos

Përballje e shqiptarëve në MLS, Shaqiri me një asistim maestral i siguron një pikë Chicagos

Ndërkombëtare
Hidhini një sy stadiumit ku do të luhet Liga Premier sezonin e ardhshëm, kushtet aty shqetësojnë gjigantët anglezë

Hidhini një sy stadiumit ku do të luhet Liga Premier sezonin e ardhshëm, kushtet aty shqetësojnë gjigantët anglezë

Premier League
Uzuni me golin e tij ngjit Granadën në La Liga dhe mbyll sezonin si golashënuesi më i mirë i kampionatit

Uzuni me golin e tij ngjit Granadën në La Liga dhe mbyll sezonin si golashënuesi më i mirë i kampionatit

La Liga
Ronaldo, Messi, Romario – kush janë golashënuesit më të mirë në historinë e futbollit?

Ronaldo, Messi, Romario – kush janë golashënuesit më të mirë në historinë e futbollit?

Ndërkombëtare
Kalo në kategori