LAJMI I FUNDIT:

Renditen 10 pilotët me fitimet më të mëdha në Formula 1 nga të gjitha kohërat – Schumacher i pakonkurrencë

Renditen 10 pilotët me fitimet më të mëdha në Formula 1 nga të gjitha kohërat – Schumacher i pakonkurrencë

Formula 1 njihet si një nga sportet më të pasura në botë, por cili pilot ka fituar më shumë nga të gjitha kohërat?

Ne të gjithë e dimë pasurinë dhe shpenzimet që mund të rrethojnë një garë të Formula 1, veçanërisht me atë se sa mund të kushtojë për të kapur një paraqitje të shkurtër të pilotëve.

Kalendari i këtij viti përfshin debutimin e një gare në Las Vegas, e cila do t’u kushtojë lojtarëve minimalisht 3112 euro për t’u bërë pjesë e saj.

Por, sa fitojnë pilotët? Epo, Lewis Hamilton fiton mjaftueshëm sa thuhet se është i interesuar të ndihmojë për të blerë Manchester United nga Glazers, por ai nuk është në fakt fituesi më i mirë në historinë e sportit.

Yahoo grumbulloi të dhëna për të zbuluar se cilët janë 10 pilktotë më të paguar të të gjitha kohërave kur bëhet fjalë për paratë e fituara në sportin më prestigjioz të garave me motor.

10) Martin Brundle – 100 milionë euro: Tani më i njohur për analizat e tij për Sky Sports, Brundle ishte një shofer F1 nga vitit 1984 deri në 1996, duke vozitur për skuadra të shumta.

Ai gjithashtu voziti në një sërë disiplinash të tjera garash, duke përfshirë fitimin e Le Mans 24 në 1990 me Jaguar dhe përfundoi i dyti pas legjendës Ayrton Senna në kampionatin britanik të Formula 3 në 1983.

9) Ralf Schumacher – 100 milionë euro: Imagjinoni të jeni piloti i dytë më i mirë i Formula 1 në familjen tuaj, dhe me një farë distance.

Vëllai më i vogël i legjendës që është Michael Schumacher, Ralf kishte ende një karrierë të mirë dhe konkurroi në F1 nga viti 1997 deri në 2007 me Jordan, Ëilliams dhe Toyota.

Ai përfundoi në gjashtë vendet e para në kampionatin e shoferëve për pesë vjet, radhazi, dy herë duke përfunduar i katërti dhe pati gjashtë fitore në gara.

8) Alain Prost – 100 milionë euro: Prost është një nga më të mëdhenjtë e sportit të të gjitha kohërave, me francezin që garoi nga viti 1981 deri në vitin 1983.

Gjatë 12 viteve të tij në sport, ai fitoi titullin botëror të pilotëve në katër raste dhe u përfshi në një rivalitet të jashtëzakonshëm me një herë shokun e skuadrës Ayrton Senna.

Duke mbajtur rekordin për më shumë fitore si pilot, derisa Michael Schumacher e kaloi atë, Prost gjithashtu drejtoi ekipin e tij F1 për disa vite.

Prost is an all time great. Image: Alamy

7) Eddie Irvine – 120 milionë euro: Irvine garoi në Formula 1 midis 1993 dhe 2002 dhe iu afrua fitimit të titullit botëror në vitin 1999 – përfundimisht përfundoi i dyti pas Mika Hakkinen.

Irvine kaloi shumë nga koha e tij në Ferrari si piloti i dytë pas Michael Schumacher, duke ndihmuar gjermanin të fitonte garat në rrugën e tij drejt titujve botërorë.

6) Sebastian Vettel – 140 milionë euro: Vettel doli në pension në fund të sezonit 2022, pasi kishte kaluar 15 vjet në sport me Sauber, Toro Rosso, Red Bull, Ferrari dhe Aston Martin.

Ai fitoi katër tituj radhazi pilotësh me Red Bull dhe përfundoi me 53 fitore në gara, i treti më i lartë i të gjitha kohërave, dhe është ende piloti më i ri ndonjëherë që ka fituar një garë në F1.

Epërsia e tij befasuese gjatë Çmimit të Madh të SHBA-ve të këtij viti do të thoshte se ai përfundoi me 3501 xhiro të udhëhequr gjatë karrierës së tij të mahnitshme.

5) Jenson Button – 150 milionë euro: Button garoi për 17 vjet përpara se të pensionohej në fund të sezonit 2017.

Ai është më i njohur për fitimin e titullit në 2009 me Brawn GP, ​​duke fituar gjashtë nga shtatë garat hapëse, pasi ekipi e mori nga Honda pak përpara fillimit të sezonit.

4) Kimi Raikkonen – 250 milionë euro: ‘Icemani’ finlandez pati një karrierë shumë mbresëlënëse 20 vjeçare dhe fitoi titullin e pilotit në 2007 për Ferrarin, i cili mbetet suksesi më i fundit i italianit.

Gjithashtu ka konkurruar në 21 gara në Kampionatin Botëror Rally dhe NASCAR gjatë karrierës së tij të garave. Në vitin 2022 ai u emërua drejtori i Ekipit të Garave Kaëasaki për sezonin 2022 të Kampionatit Botëror Motocross.

3) Fernando Alonso – 260 milionë euro: Dy herë kampion bote me Renault, Alonso ndoshta duhet të ketë edhe më shumë tituj në emrin e tij.

Në moshën 41-vjeçare dhe me më së shumti starte në historinë e sportit, piloti spanjoll është ende i fortë dhe vazhdoi rivalitetin e tij me Leëis Hamilton këtë vit me disa kritika të ashpra ndaj britanikut.

Në vitin 2022 ai fitoi podiumin e tij të parë në tetë vjet dhe sezonin e ardhshëm Alonso do të vozitë për Aston Martin, pasi Alpine ishin të gatshëm t’i jepnin atij një marrëveshje vetëm njëvjeçare.

2) Lewis Hamilton – 285 milionë euro: Shtatë herë kampioni i botës është potencialisht më i madhi i të gjitha kohërave dhe më i njohuri i brezit të tij.

Nuk ishte një vit i mirë për Mercedes apo Hamilton dhe në fakt përfundoi të ishte sezoni i parë i karrierës së tij që ai nuk arriti të fitonte një garë.

1) Michael Schumacher – 600 milionë euro: Të dhënat thonë se pasuria e Hamiltonit është e zbehur masivisht nga fitimet e njeriut që ndan rekordin për shumicën e titujve të fituar të pilotëve.

Ndoshta i vetmi njeri që mund të sfidojë Hamiltonin për titullin e më të mirëve ndonjëherë, edhe pse disa mund ta argumentojnë këtë, Schumacher fitoi pesë nga titujt e tij radhazi për Ferrarin dhe mban rekorde të shumta në këtë sport.

Mjerisht, ai nuk është parë apo dëgjuar që nga një aksidenti i rëndë gjatë skijimit në vitin 2013, pas pensionimit të tij të dytë nga F1. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Kush është tifozi shqiptar që hyri në fushë gjatë ndeshjes dhe cili ishte motivi i këtij veprimi

Kush është tifozi shqiptar që hyri në fushë gjatë ndeshjes dhe cili ishte motivi i këtij veprimi

Kombëtarja e Shqipërisë
Momenti që shkaktoi polemika – arsyeja pse Rodri nuk u përjashtua me karton të kuq ndaj Kroacisë

Momenti që shkaktoi polemika – arsyeja pse Rodri nuk u përjashtua me karton të kuq ndaj Kroacisë

Përfaqësueset
Vazhdon maratona e “Euro 2024” - tri ndeshje do të luhen sipas orarit

Vazhdon maratona e “Euro 2024” - tri ndeshje do të luhen sipas orarit

Përfaqësueset
Zbulohet “çmenduria” e Messit – refuzoi 1.4 miliardë euro për t’u transferuar tek Inter Miami

Zbulohet “çmenduria” e Messit – refuzoi 1.4 miliardë euro për t’u transferuar tek Inter Miami

Ndërkombëtare
Notat e lojtarëve, Itali 2-1 Shqipëri: Shpëtojnë vetëm Bajrami dhe Gjimshiti, Bastoni lojtar i ndeshjes

Notat e lojtarëve, Itali 2-1 Shqipëri: Shpëtojnë vetëm Bajrami dhe Gjimshiti, Bastoni lojtar i ndeshjes

Kombëtarja e Shqipërisë
Ronaldinho “shpërthen” ndaj Brazilit: Nuk do t’i shikoj ndeshjet e tyre, shumica janë lojtarë mesatarë

Ronaldinho “shpërthen” ndaj Brazilit: Nuk do t’i shikoj ndeshjet e tyre, shumica janë lojtarë mesatarë

Përfaqësueset
Kalo në kategori