Trajneri i Interit, Antonio Conte me 12 milionë euro në sezon është paga më e lartë në mesin e trajnerëve të Serie A, ndërsa i fundit renditet Vincenzo Italiano i Spezia me pagë prej 500 mijë eurosh.

Reklama

Mediumi La Gazzetta dello Sport analizoi faturat e pagave të të gjitha klubeve të larta të Serie A, ndërsa përveç lojtarëve, tani janë zbuluar edhe fitimet e trajnerëve.

Contes, të cilit i është kërkuar të rikthejë Scudetton në Giuseppe Meazza është trajneri më i paguar në Serie A me fitime prej 12 milionë eurosh në sezon.

Pagat e të gjitha klubeve në Serie A – Prinë Juventusi, Interi i dyti dhe Atalanta e 11-ta Pagat e të gjitha klubeve në Serie A – Prinë Juventusi, Interi i dyti dhe Atalanta e 11-ta

Trajneri i Nerazzurrëve fiton plot 9.5 milionë euro më shumë se trajneri i Romës, Paulo Fonseca, i cili renditet në vendin e dytë.

Reklama

Në vendin e tretë renditet Gian Piero Gasperini i Atalantas, ndërsa pas tij vijnë Simone Inzaghi (Lazio), Stefano Pioli (Milan) dhe Sinisa Mihajlovic (Bologna).

Reklama

Juventus u nda me Maurizio Sarrin dhe emëroi Andrea Pirlon në krye të ekipit për sezonit 2020-21 dhe italiani gjendet vetëm i teti në listën e pagave të trajnerëve.

Pagat e të gjithë lojtarëve shqiptarë në Serie A – Muriqi mbret, Ujkani me rrogën më të ulët Pagat e të gjithë lojtarëve shqiptarë në Serie A – Muriqi mbret, Ujkani me rrogën më të ulët

Por, Pirlo është përpara Gennaro Gattusos, i cili ndan të nëntin me trajnerin e Cagliarit, Eusebio Di Francesco dhe teknikun e ri të Torinos, Marco Giampaolo.

Në fund të listës gjenden Fabio Liverani dhe Vincenzo Italiano me nga 500 mijë euro në sezon.

Pagat e trajnerëve të Serie A:

Reklama

Antonio Conte (Inter) – 12 milionë euro

Paulo Fonseca (Roma) – 2.5 milionë euro

Gian Piero Gasperini (Atalanta) – 2.2 milionë euro

Simone Inzaghi (Lazio) – 2 milionë euro

Stefano Pioli (Milano) – 2 milionë euro

Sinisa Mihajlovic (Bologna) – 2 milionë euro

Reklama

Andrea Pirlo (Juventus) – 1,8 milion euro

Claudio Ranieri (Sampdoria) – 1,8 milion euro

Gennaro Gattuso (Napoli) – 1.5 milion euro

Eusebio Di Francesco (Cagliari) – 1.5 milion euro

Marco Giampaolo (Torino) – 1.5 milion euro

Roberto De Zerbi (Sassuolo) – 1,1 milion euro

Filippo Inzaghi (Benevento) – 1 milion euro

Ivan Juric (Hellas Verona) – 1 milion euro

Reklama

Giuseppe Iachini (Fiorentina) – 900 mijë euro

Rolando Maran (Genoa) – 850 mijë euro

Luca Gotti (Udinese) – 600 mijë euro

Giovanni Stroppa (Crotone) – 600 mijë euro

Fabio Liverani (Parma) – 500 mijë euro

Vincenzo Italiano (Spezia) – 500 mijë euro

/Telegrafi/