LAJMI I FUNDIT:

Osmani ia tha të gjitha në sy Vuçiqit, por një detaj me domethënie i presidentes mori të gjithë vëmendjen

Osmani ia tha të gjitha në sy Vuçiqit, por një detaj me domethënie i presidentes mori të gjithë vëmendjen

Presidentja Vjosa Osmani e ka përballur të hënën homologun serb, Aleksandar Vuçiq, me krimet e Serbisë gjatë luftës në Kosovë.

Dhunimet, krimet dhe masakrat serbe ishin ndër çështjet që Osmani i përmendi në Këshill të Sigurimit. Krah presidentes Osmani në Këshill të Sigurimit ishin edhe Vasfije Krasniqi-Goodman e Shyhrete Tahiri, të mbijetuara të dhunës seksuale gjatë luftës dhe Fahrije Hoti e Elhame Muqolli, të mbijetuara të luftës.


Natyrisht, ajo që ra në sy ishte simboli që Presidentja Osmani vendosi gjatë paraqitjes së saj në OKB.

Foto: Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani / Këshilli i Sigurimit, OKB
“Ndalu dhe kërko falje”, babai i Rita Orës shpërndan momentin kur presidentja Osmani e përballi Vuçiqin me të vërtetën në OKB
Lexo po ashtu “Ndalu dhe kërko falje”, babai i Rita Orës shpërndan momentin kur presidentja Osmani e përballi Vuçiqin me të vërtetën në OKB

Në veshjen e saj ajo vendosi broshën që simbolizon historinë e grave që i mbijetuan dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë.

Foto: Varëset unike të punuara nga të mbijetuarat e dhunës gjatë luftës në Kosovë

Këto brosha janë punime dore të zbukuruara nga vetë gratë e mbijetuara nga dhuna.

Ndryshe, në OKB, presidentja Osmani i bëri thirrje Vuçiqit që të ndalej për një moment dhe t’u kërkojë falje viktimave të regjimit të Millosheveqit.

View this post on Instagram

A post shared by Telegrafi.com (@telegrafi)

“Viktimat e atij regjimi janë këtu, ndalu një moment dhe kërkoju falje nëse ke sadopak njerëzillëk në vete”, ishin ndër fjalët e Vjosës drejtuar homologut serb. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Pas ndarjes nga Xhensila, Bes Kallaku në një lidhje të re dashurie me ish-konkurrenten e “Përputhen”?

Pas ndarjes nga Xhensila, Bes Kallaku në një lidhje të re dashurie me ish-konkurrenten e “Përputhen”?

Magazina
Kaluan natën së bashku - Ilnisa Agolli ndan një moment nga shtrati me Meritonin

Kaluan natën së bashku - Ilnisa Agolli ndan një moment nga shtrati me Meritonin

Magazina
Teuta Krasniqi flet për ankthin dhe depresionin që përjetoi pas ndarjes nga Blero

Teuta Krasniqi flet për ankthin dhe depresionin që përjetoi pas ndarjes nga Blero

Magazina
Romeo Veshaj injoroi çekun e 10 mijë eurove si finalist, teksa vazhdoi të fliste me banorët pas eliminimit

Romeo Veshaj injoroi çekun e 10 mijë eurove si finalist, teksa vazhdoi të fliste me banorët pas eliminimit

Magazina
Romeo Veshaj reagon pas eliminimit nga Big Brother: U jam mirënjohës të gjithëve, ju dua shumë

Romeo Veshaj reagon pas eliminimit nga Big Brother: U jam mirënjohës të gjithëve, ju dua shumë

Magazina

"M'i bëj pak llogaritë kur u bë tremuajshe" - Sara Gjordeni përballet me kritika të ashpra për shtatzëninë e saj

Magazina
Kalo në kategori