LAJMI I FUNDIT:

Nga Messi te Ronaldo, Batistuta dhe Shaqiri – Lojtarët që kanë shënuar më së shumti gola në turnet e mëdha

Nga Messi te Ronaldo, Batistuta dhe Shaqiri – Lojtarët që kanë shënuar më së shumti gola në turnet e mëdha

Xherdan Shaqiri realizoi një gol spektakolar ndaj Skocisë, duke quar në 10 numrin e golave të tij në turnetë e mëdha.

Ylli kosovarë ka shënuar tanimë pesë gola në Kampionatet Botërore dhe pesë të tjerë në Kampionatet evropiane nga gjashtë pjesëmarrje që ka.

Shaqiri u bë lojtari i parë që shënon në gjashtë turneut e fundit radhazi, pasi para tij nuk e kanë bërë askush.


Megjithatë Transfermarkt tani ka bërë një listë me futbollistët që kanë marrë më së shumti pjesë në turnet e mëdha dhe golat e tyre të shënuar.

"Ngjarjet e mëdha janë krijuar për mua", Xherdan Shaqiri flet pas golit spektakolar dhe rekordit të thyer
Lexo po ashtu "Ngjarjet e mëdha janë krijuar për mua", Xherdan Shaqiri flet pas golit spektakolar dhe rekordit të thyer

Dy emrat e parë sigurisht që nuk janë befasi, pasi janë dy emra që kanë shkruar historinë e futbollit duke fituar gjithçka si Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi.

Aktualisht i pari është Cristiano Ronaldo , i cili ka shënuar në mënyrë të jashtëzakonshme në 10 turne të ndryshëm duke filluar me Euro 2004. Nëse ai shënoi për Portugalinë këtë verë në Euro 2024, ai do të shkojë në 11. Në total ai ka 22 gola në turnetë e mëdha ndërkombëtare.

Në pozitën e dytë është  Lionel Messi i cili ka shënuar në nëntë turne të ndara, duke filluar me golin e tij në Kupën e Botës 2006. Nëse magjistari argjentinas shënon në Kupën e Amerikës të kësaj vere, ai do të kalojë në 10 turne të shënuar. Ai ka 26 gola në turnetë e mëdha me kombin e tij.

Në vendin e tretë është legjenda e Ganës, Asamaoh Gyan , i cili ka shënuar në tetë turne të ndara me ganezët, duke shënuar 14 gola.

Në pozitën e katërt është shpërthimi nga e kaluara në Zizinho i Brazilit,  i cili shënoi në shtatë turne me 19 gola.

Pastaj është një tjetër lojtar i Ganës si Andre Ayew i cili gjithashtu shënoi në shtatë turne, duke realizuar 13 gola.

Duke plotësuar treshen në shtatë turne të shënuara, por që vjen në vendin e gjashtë është  Angel Di María , i cili ka shënuar në shtatë turne të veçanta për Argjentinën, por ka shënuar vetëm tetë gola në total.

Janë rreth 13 lojtarë që kanë shënuar në gjashtë turne të ndara. Megjithatë, kur i renditim lojtarët në nivel sipas numrit të golave ​​të shënuar në ato turne, e vendosim  Gabriel Batistuta të Argjentinës (23 gola) në vendin e shtatë, heroin e Kamerunit  Samuel Eto’o (21 gola) në të tetin, golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të Kupës së Botës.  Miroslav Klose (19 gola) në vendin e nëntë dhe një tjetër gjerman në Jurgen Klinsmann plotëson top 10-shen me 16 gola.

Ndërkohë ylli i madh i Kosovës dhe Zvicrës, Xherdan Shaqiri ndodhet në vendin e 16-të me 10 gola nga gjashtë turne pjesëmarrës. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Dhjetë transferime të mëdha ndodhën brenda një dite - klubet e pesë ligave kryesore bën blerje të bujshme

Dhjetë transferime të mëdha ndodhën brenda një dite - klubet e pesë ligave kryesore bën blerje të bujshme

Ndërkombëtare

"Mu zhduk gjithë pasioni që kisha për lojën, isha afër tërheqjes nga futbolli" - dështoi te Arsenali, flet për periudhën e vështirë që kaloi

Premier League
FIFA publikon renditjen e re – ‘fluturojnë’ Spanja, Zvicra dhe Turqia, bien Belgjika dhe Portugalia

FIFA publikon renditjen e re – ‘fluturojnë’ Spanja, Zvicra dhe Turqia, bien Belgjika dhe Portugalia

Ndërkombëtare
Shtatë klube shqiptare mbesin në garë, katër eliminohen - kundërshtarët dhe orari në Ligën e Konferencës

Shtatë klube shqiptare mbesin në garë, katër eliminohen - kundërshtarët dhe orari në Ligën e Konferencës

Ligat tjera
Agjenti i Olmos takohet me gjigantin evropian, zyrtarizimi brenda 48 orëve

Agjenti i Olmos takohet me gjigantin evropian, zyrtarizimi brenda 48 orëve

Bundesliga
Tifozët e Barcelonës po hedhin monedha në TikTok për të 'financuar' transferimin e Nico Williams

Tifozët e Barcelonës po hedhin monedha në TikTok për të 'financuar' transferimin e Nico Williams

La Liga
Kalo në kategori