Antonio Valencia do të jetë kapiten i Manchester United për sezonin 2018/19 të Ligës Premier.

Valencia mbante shiritin e kapitenit për pjesën më të madhe të kampionatit për Unitedin sezonin e kaluar, me Michael Carrick të lënduar dhe shpeshherë në bankën rezervë.

Me Carrick të pensionuar tashmë, shiriti i kapiteni do të mbahet nga senatorët e klubit për të ardhmen e afërt.

Numri 7 është kthyer në 'mallkim' te United – Sanchez e ka për detyrë t’ia kthejë shkëlqimin e humbur nga Owen, Valencia, Di Maria dhe Depay (Foto) Numri 7 është kthyer në 'mallkim' te United – Sanchez e ka për detyrë t’ia kthejë shkëlqimin e humbur nga Owen, Valencia, Di Maria dhe Depay (Foto)

Ky konfirmim erdhi nga vet trajneri Mourinho gjatë turneut para-sezonal të Unitedit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

 Valencia ishte kapiten edhe në sezonin e fundit (Getty Images)

“Kapiten ishte Valencia sezonin e kaluar dhe unë mendoj se ai do të jetë përsëri kapiten”, ka thënë fillimisht tha Mourinho për The Independente.

“Kur ai nuk luan, duhet të marrim vendime tjera”.

Mourinho: Valencia, mbrojtësi i djathtë më i mirë në botë Mourinho: Valencia, mbrojtësi i djathtë më i mirë në botë

“Kjo varet nga kush është në fushë”.

“Nëse Chris Smalling, Ashley Young, Ander Herrera ose Juan Mata janë në fushë, ata kanë një mundësi të jenë kapiten”, përfundoi portugezi. /Telegrafi/