Milani ka njoftuar sot (e mërkurë) një “zgjatje afatgjatë” të partneritetit të tyre me markën sportive Puma.

Puma ka qenë prodhuesi i fanellave të kuqezinjve që nga viti 2018 dhe, si zgjerim, klubi lansoi “Puma House of Football” – një qendër stërvitore për të ndihmuar brezat e ardhshëm në klub.

Partneriteti i mirë mes palëve ka bërë që klubi kuqezi dhe kompania e njohur sportive ta vazhdojnë bashkëpunimin edhe për shumë vite.

“Jemi jashtëzakonisht krenarë që vazhdojmë në këtë rrugëtim me partnerin tonë të gjatë Puma, partneri ynë kryesor që nga viti 2018”.

“Me kalimin e viteve, puna krah për krah me Puma-n na ka lejuar të ndërtojmë një partneritet solid dhe autentik të bazuar në performancën, kulturën e futbollit dhe vlerat e përbashkëta, gjithmonë me një qëndrim progresiv”.

“Jemi të ngazëllyer për të filluar këtë kapitull të ri në marrëdhënien tonë, i cili do të fokusohet fuqishëm në zhvillimin e futbollit të femrave dhe gjeneratës së ardhshme të talenteve, të cilat të dyja janë në përputhje të përkryer me vizionin tonë për klubin”, ka thënë drejtori i Milanit, Ivan Gazidis.

Para partneritetit të tyre me markën Puma, Milani kishte përdorur Adidasin si prodhuesin e fanellave të tyre nga 1998 deri në 2018.

Megjithëse Milani fitoi Ligën e Kampionëve dy herë dhe Serien A në tre raste gjatë partneritetit të tyre 20-vjeçar me Adidas, pasuria e tyre u përkeqësua disi drejt fundit të marrëveshjes së tyre.

Që nga partneriteti me Puma, kuqezinjtë janë rikthyer në Ligën e Kampionëve për herë të parë në gjashtë vjet dhe kanë fituar Scudetton e tyre të parë në më shumë se një dekadë.

Para marrëveshjes 20-vjeçare me Adidas, fanellat e Milanit ishin prodhuar nga prodhuesit sportiv italian Lotto nga viti 1993 deri në 1998. Adidas kishte prodhuar gjithashtu fanellat e klubit nga viti 1990 deri në 1993. /Telegrafi/