LAJMI I FUNDIT:

Michael Owen: E kam urryer futbollin me vite, mezi prisja të pensionohem

Michael Owen: E kam urryer futbollin me vite, mezi prisja të pensionohem
Michael Owen si lojtar i Liverpoolit (Foto: Getty Images)

Michael Owen e ka fituar Topin e Artë në vitin 2001, ka luajtur për Liverpoolin, Real Madridin e Manchester Unitedin, mirëpo e ka urryer futbollin kur është dashur të ishte në kulmin e këtij sporti.

Reklama

Ish-futbollisti anglez ka thënë se kishte nisur ta urrente futbollin për shkak të lëndimeve, të cilat ia kishin nisur që në moshën 19-vjeçare kur e kishte lënduar tetivën.

Michael Owen ka qenë pjesë e Akademisë së Liverpoolit dhe ka luajtur për ekipin e parë (Foto: Getty Images)

Asokohe kishte qëndruar pesë muaj jashtë fushe duke mos e kuptuar se nuk do të ishte i njëjti pas lëndimit.

“Isha i shpejtë, hyja në duele, i tejkaloja kundërshtarët. Isha i tillë më herët, në krahasim me gjashtë apo më shumë vitet e fundit, kur u shndërrova në atë që u detyrova të isha”.

Lajmet për OWEN
Lexo po ashtu Lajmet për OWEN

“(Pastaj) ngecsha kur duhej të hyja në duel, sepse kisha frikë se mund ta këpus muskulin. Më e keqja është se instinkti vazhdimisht ju shtyn ta bëni atë që e keni bërë gjithë jetën, por pastaj fillon të mendosh: ‘Jo, nuk mund ta bësh'”, ka thënë Owen për BT Sport.

Michael Owen dhe Ronaldo te Real Madridi (Foto: Getty Images)

Në vitin 2004, ai u largua nga Liverpooli (ku e kishte nisur karrierën si fëmijë) për t’iu bashkuar Real Madridit, mirëpo vetëm pas një sezoni u kthye në Angli, kësaj radhe te Newcastle United (2005-2009).

Pastaj karrierën e vazhdoi te Manchester Unitedi (2009–2012) dhe Stoke City (2012-2013). Mirëpo, në kohën kur duhej të ishte në kulmin e formës së tij, ndërmjet moshës 26 dhe 30 vjeçare, ai e urrente futbollin.

Owen si lojtar i Manchester Unitedit (Foto: Getty Images)

“Gjashtë apo shtatë vite urreja gjithçka që bëja. Mezi prisja të pensionohem. Nuk isha unë. Gjithçka që bëja nuk shkonte, lidhja e lojës dhe hyrja në zonën e rrezikut”.

“Përfundoi ashtu që njerëzit mendonin se jam një qendërsulmues i mirë, i cili nuk bënte asgjë tjetër. Mendërisht mund të bëja shumë më tepër, fizikisht nuk mundja”, ka treguar 38-vjeçari.

Owen kur luante te Newcastle (Foto: Getty Images)

Gjatë kohës sa luante te Newcastle e kishte thyer ashtin metatarzal, një vit më pas i kishte lënduar ligamentet duke luajtur për Anglinë, ndërsa gjatë vitit 2007 kishte pasur probleme të vazhdueshme me lëndime.

Ai ka thënë se shpejtësinë e ka pasur si bekim dhe mallkim në të njëjtën kohë. Pikërisht për shkak të shpejtësisë së tij, Owen mbahet mend që si 18-vjeçar kur kishte luajtur në Kampionatin Botëror në ‘Franca 1998’.

Ish-sulmuesi anglez ka thënë se gjenetikisht ishte “i ndërtuar për t’u lënduar”, sepse edhe babai dhe vëllezërit e tij kanë pasur probleme të ngjashme.

Meqenëse edhe qëndrimi te Stoke City u shoqërua me lëndime, ai kërkoi nga klubi që ta shfuqizonte kontratën dhe në vitin 2013 u pensionua.

“I admiroj njerëzit, të cilët mund të luajnë nga dashuria për futbollin. Mund të humbin ndonjë metër gjatë vrapimit dhe kalojnë në një ligë më të ulët dhe luajnë ndaj ekipeve më të dobëta – mirëpo mua kjo gjë më çrregulloi”, ka thënë Owen. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Ligat tjera
Romero dhe Mac Allister përplasen në rrjetet sociale pas skandalit në Londër ku Liverpooli u dëmtua nga VAR

Romero dhe Mac Allister përplasen në rrjetet sociale pas skandalit në Londër ku Liverpooli u dëmtua nga VAR

Premier League
Manchester United futet në garë për transferimin e yllit të Bayernit

Manchester United futet në garë për transferimin e yllit të Bayernit

Premier League
Futbollistët shpërthyen në lot dhe ndeshja u ndërpre - mjekët bën mrekulli duke shpëtuar jetën e portierit holandez

Futbollistët shpërthyen në lot dhe ndeshja u ndërpre - mjekët bën mrekulli duke shpëtuar jetën e portierit holandez

Ndërkombëtare
Bayern Munich habit me transferimin e fundit, rikthen në klub Jerome Boatengun

Bayern Munich habit me transferimin e fundit, rikthen në klub Jerome Boatengun

Bundesliga
Barcelona po akuzohet për ryshfet, Guardiola flet për këtë temë dhe zbulon se si i fitonin ndeshjet sa ishte trajneri i tyre

Barcelona po akuzohet për ryshfet, Guardiola flet për këtë temë dhe zbulon se si i fitonin ndeshjet sa ishte trajneri i tyre

La Liga
Kalo në kategori