LAJMI I FUNDIT:

Messi, Ronaldo, Neymar, Ozil – Lista me 40 lojtarët me më shumë asistime në shekullin e 21-të

Messi, Ronaldo, Neymar, Ozil – Lista me 40 lojtarët me më shumë asistime në shekullin e 21-të

Janë emëruar në një listë të vetme 40 lojtarët me më shumë asistime në shekullin e 21-të, me Lionel Messin që kryesor listën, i ndjekur nga rivali i tij më i madh Cristiano Ronaldo dhe emra të tjerë të njohur pas tyre.

Kur bëhet fjalë për artin e ëmbël të shënimit, Ronaldo është mjeshtër, pasi asnjë lojtar në historinë e futbollit profesionist nuk ka shënuar më shumë se superylli i Manchester United .

Deri më tani në kohën e këtij shkrimi, Ronaldo ka shënuar 815 gola për klubin dhe vendin, mesatarisht 43 gola në sezon.

Këto shifra janë thjesht brilante dhe ajo që e bën karrierën e portugezit edhe më të jashtëzakonshëm është numri i asistimeve që ai ka bërë.

Reklama
Reklama

Shumë mendojnë se Ronaldo është egoist dhe i fiksuar pas golave, por e vërteta është se ai është një makinë asistimesh.

Sipas faqes PopFoot, Ronaldo renditet i dyti për sa i përket asistimeve në shekullin e 21-të deri më tani. Messi është i vetmi njeri përpara tij.

Messi i pari, Ronaldo i dyti për asistime në shekullin e 21-të

Ylli argjentinas kryesor listën e asistuesve më të mëdhenj të shekullit me plot 331 asistime deri tani, ndërsa Ronaldo i dyti ka 273 asistime.

Vendin e tretë e zë Angel di Maria, i pasuar nga Mesut Ozil, ndërsa në dhjetëshe gjenden edhe emra tjerë të mëdhenj si Neymar, Thomas Muller, Luis Suarez, Cesc Fabregas dhe Kevin de Bruyne.

40 lojtarët me më shumë asistime në shekullin e 21-të

Reklama

40.Dimitri Payet – 153 asistime

39.Juan Roman Riquelme – 156 asistime

38.Francesco Totti – 158 asistime

Reklama

37.Alexis Sanchez – 162 asistime

36.Kaka – 162 asistime

35.Mbark Boussoufa – 162 asistime

34.Robinho – 163 asistime

33.Robert Lewandowski – 165 asistime

32.Eden Hazard – 165 asistime

31.Arjen Robben – 165 asistime

30.Wesley Sneijder – 165 asistime

29.Ronaldinho – 165 asistime

28.Mathieu Valbuena – 166 asistime

27.Ricardo Quaresma – 171 asistime

26.Christian Eriksen – 171 asistime

25.Andres Iniesta – 172 asistime

24.Frank Lampard – 173 asistime

23.David Beckham – 174 asistime

22.Wayne Rooney – 175 asistime

21.Steven Gerrard – 175 asistime

20.Thierry Henry – 185 asistime

Reklama

19.Ryan Giggs – 186 asistime

18.Hulk – 189 asistime

17.Franck Ribery – 196 asistime

16.Karim Benzema – 202 asistime

15.Dani Alves – 203 asistime

14.David Silva – 203 asistime

13.Xavi Hernandez – 207 asistime

Reklama

12.Dries Mertens – 212 asistime

11.Zlatan Ibrahimovic – 221 asistime

10.Kevin De Bruyne – 222 asistime

9.Cesc Fabregas – 230 asistime

8.Luis Suarez – 232 asistime

7.Thomas Muller – 232 asistime

6.Neymar – 233 asistime

5.Dusan Tadic – 236 asistime

4.Mesut Ozil – 240 asistime

3.Angel Di Maria – 252 asistime

2.Cristiano Ronaldo – 273 asistime

1.Lionel Messi – 331 asistime

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Humbi 1 milion euro në një dorë pokeri, reagimi i çuditshëm i Neymarit ka befasuar të gjithë

Humbi 1 milion euro në një dorë pokeri, reagimi i çuditshëm i Neymarit ka befasuar të gjithë

Ligue 1
Lista me trajnerët më të paguar në botë, fituesi i shumëfishtë i Ligës së Kampionëve është i shtati

Lista me trajnerët më të paguar në botë, fituesi i shumëfishtë i Ligës së Kampionëve është i shtati

Ndërkombëtare
Sa janë përfitimet e deritanishme në karrierën e Modric

Sa janë përfitimet e deritanishme në karrierën e Modric

Ndërkombëtare
Gavi humb zyrtarisht statusin e lojtarit të ekipit të parë të Barcelonës së bashku me fanellën numër 6

Gavi humb zyrtarisht statusin e lojtarit të ekipit të parë të Barcelonës së bashku me fanellën numër 6

La Liga
Paga e re e Kvaratskhelia në Napoli ka tronditur tifozët, duke menduar se kishte një gabim shtypi

Paga e re e Kvaratskhelia në Napoli ka tronditur tifozët, duke menduar se kishte një gabim shtypi

Serie A
Nagelsmann nuk u përshëndet nga plotë 14 futbollistë të Bayernit, ndër ta edhe shumë senator të ekipit

Nagelsmann nuk u përshëndet nga plotë 14 futbollistë të Bayernit, ndër ta edhe shumë senator të ekipit

Bundesliga
Kalo në kategori