Koha e Zlatan Ibrahimovic te Barcelona nuk zgjati shumë ose nuk shkoi shumë mirë, por kur ai mbërriti për herë të parë, Lionel Messi ishte aq i shqetësuar për humbjen e vendit të tij, saqë e detyroi atë t’i dërgonte një mesazh trajnerit Pep Guardiola.

Pasi fitoi tre trofetë në sezonin 2008/09, Guardiola nënshkroi me Ibrahimovicin nga Interi, me Samuel Eto’o që shkonte në drejtim të kundërt, por suedezi qëndroi vetëm një sezon në Spanjë përpara se të transferohej te Milani.

Ai nuk qëndroi gjatë, por prezenca e tij ishte e mjaftueshme për të shqetësuar Messin se vendi i tij te Barça nuk ishte i sigurt.

Reklama

Në librin “Misteri i Messit” nga Sebastian Fest dhe Alex Juillard, shpjegohet se ardhja e Ibrës e detyroi Messin të dërgonte mesazhe shqetësuese te menaxheri Guardiola.

Reklama

“Unë mund të shoh që nuk jam më i rëndësishëm për ekipin, kështu që…”, thuhet në libër, se shkruante në mesazhin e argjentinasit.

Mesazhi thuhet se u dërgua në autobusin e ekipit pasi e kishte të vështirë të shprehte ndjenjat e tij tek një person si Pep.

Shtatë herë lojtari i Topit të Artë nuk ishte ai që doli në botë në atë kohë, megjithëse ai tashmë po zhvillohej në një nga më të mirët në planet dhe kishte bërë dy paraqitje të këqija para ardhjes së Ibrahimovic.

Reklama

Ishte sezoni i katërt i Messit në ekipin e parë, por libri vazhdon të shkruante: “Messi nuk kishte arritur të shkëlqejë në disa ndeshje dhe Ibrahimovic po luante mirë. Papritur, pati komplikime për argjentinasin”.

Reklama

Koha e Ibrahimovicit si lojtari kryesor ishte e shkurtër edhe pse shumë shpejt veterani filloi të mbetej hije e Messit dhe mbeti rezervë e tij.

Ronaldo, Messi, Aguero, Suarez: 10 lojtarët me më shumë gola të shënuar në shekullin e 21-të Ronaldo, Messi, Aguero, Suarez: 10 lojtarët me më shumë gola të shënuar në shekullin e 21-të

Guardiola e zhvendosi Messin nga krahët në mes, ku ai vazhdoi me 47 gola në 53 paraqitje në të gjitha garat, ndërsa ‘Ibra’ e detyrua të luante anash.

Në anën tjetër, Ibrahimovic shënoi 21 gola në 45 paraqitje për Barcelonën, përpara se të kthehej në Milano, fillimisht në formë huazimi dhe më pas të transferohej në Francë, Angli dhe SHBA përpara se të kthehej përsëri te Rossonerët. /Telegrafi/

Reklama