Mbappe thyen rekordin 40-vjeçar në Ligue 1 (Foto)

18-vjeçari Kylian Mbappe shënoi dy herë në fitoren 5-0 të PSG-së të shtunën ndaj Angersit duke arritur në shifrën e 20 golave në Ligue 1 në vetëm 49 ndeshje

Dy golat e Kylian Mbappes në fitoren e Paris Saint-Germain mbi Angers e shohin atë të bëhet lojtari më i ri në 40 vitet e fundit për të shënuar 20 gola në Ligue 1.

PSG shkatërron Angersin (Video)
Lexo po ashtu PSG shkatërron Angersin (Video)

Pas hapjes së rezultatit me një gol të bukur pas vetëm pesë minuta, reprezentuesi i ri i Francës ka shënuar edhe një gol tjetër në minutën e 84-të për të quar rezultatin në 5-0 ndaj Angersit.

Duke quar numrin e golave në katër në ligë këtë sezon dhe me 16 gola tjerë të shënuar gjatë kohës te Monaco, Mbappe pati nevojë për vetëm 49 ndeshje për të arritur rekordin, teksa ka bërë edhe 13 asistime që nga ajo kohë.

Në 18 vjet dhe 10 muaj, Mbappe është lojtari më i ri që ka arritur këtë rekord të mbajtur për plot katër dekada, transmeton Telegrafi.

Mbappe vjen disa ditë pasi ai vendosi rekordin tjetër të golave ​​në Ligën e Kampionëve, duke u bërë lojtari i parë nën 20 vjet që shënon tetë herë në këtë garë të madhe evropiane.

Zbulohet para kohe fituesi i ‘Golden Boy’ (Foto)
Lexo po ashtu Zbulohet para kohe fituesi i ‘Golden Boy’ (Foto)

Talenti francez ka thyer rekord që nga shpërthimi në skenë me Monacon në sezonin 2015-16 për t’u bërë debutues më i ri dhe golashënuesi më i ri në historinë e klubit, duke mposhtur rekordin e legjendës Thierry Henry.

Sezonin e kaluar ai u bë më i riu në Ligue 1 që shënon 13 gola në 30 vjet dhe më i riu që shënon në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve. /Telegrafi/

I pandalshëm Edon Zhegrova, e lë në ‘gjumë’ portierin e Lyonit me një super gol

Po e kërkon e gjitha Evropa, sensacioni i River Plates ka vendosur të luajë për Real Madridin

Bisedimet kanë nisur, Jose Mourinho befason të gjithë me skuadrën e tij të re

Jurgen Klopp mund të humbasë ceremoninë lamtumirëse në ‘Anfield’ nëse ndodh kjo gjë ndaj Aston Villës

Rekordit të jashtëzakonshëm të Bruno Fernandes i vjen fundi pasi humbi ndeshjen ndaj Crystal Palace