LAJMI I FUNDIT:

Mauricio Pochettino duhet të ndryshojë katër gjëra nëse dëshiron të ketë sukses te Chelsea

Mauricio Pochettino duhet të ndryshojë katër gjëra nëse dëshiron të ketë sukses te Chelsea

Todd Boehly dhe bordi i Chelseat kanë punësuar Mauricio Pochettino si trajnerin e ri të skuadrës, me ish-trajnerin e Tottenhamit të konfirmuar se do të marrë drejtimin e ekipit më 1 korrik.

Reklama

Ardhja e tij u njoftua një ditë pas ndeshjes së fundit të sezonit të Bluve. Frank Lampard kishte qenë në krye që nga fillimi i prillit, duke fituar vetëm një nga 11 ndeshjet e tij në krye si pjesë e një periudhe zhgënjyese.

Ai besohet të ketë qenë në kontakt me Pochettinon, me Chelsean që ka nevojë për një rinovim këtë verë pasi rikthimi në Ligën e Kampionëve duket një perspektivë e largët për momentin. Bashkëpronari Todd Boehly ka shpenzuar mbi 600 milionë euro këtë sezon që kur mbërriti si aksioneri i klubit dhe do të duhet të merren disa vendime të rëndësishme me një skuadër që ka mbi 30 lojtarë në të.

Tabela e Ligës Premier do të dukej shumë më ndryshe nëse nuk do të përdorej VAR-i
Lexo po ashtu Tabela e Ligës Premier do të dukej shumë më ndryshe nëse nuk do të përdorej VAR-i

Rreth nëntë lojtarë pritet të largohen, për të siguruar se nuk kanë shkelur rregullin e Fari Play-it Financiar dhe të tentojhnë të rikthen në Ligën e Kampionëve. Për sa i përket ardhjeve, ekziston gjithashtu barra e rregulloreve të FFP për t’u menaxhuar pas dy afateve të papara shpenzimesh gjatë sezonit 2022/23.

Me këtë në mendje, Mirror Football shikon katër pikat kryesore që duhet të menaxhojë Pochettino pas mbërritjes së tij në Chelsea:

Tifozët mendojnë se e dinë atë që Mudryk i tha kamerës gjatë xhiros së fundit të Chelseat në Ligën Premier
Lexo po ashtu Tifozët mendojnë se e dinë atë që Mudryk i tha kamerës gjatë xhiros së fundit të Chelseat në Ligën Premier

1) Përmirësoni nivelet e fitnesit

Nivelet e fitnesit të Chelseat u kritikuan nga Lampard pas mbërritjes së tij në prill, me rezultate të dobëta në muajt e fundit të sezonit që erdhi si rezultat. Kjo mund të ketë qenë si rezultat i një para-sezoni të dobët kur Thomas Tuchel ishte trajner.

Punësimi i Pochettinos tani i jep argjentinasit mundësinë për të planifikuar një para-sezon të plotë, me mundësinë e tij për të vlerësuar situatën e klubit.

Mason Mount duket se i ka dhënë lamtumirën Chelseat
Lexo po ashtu Mason Mount duket se i ka dhënë lamtumirën Chelseat

Pochettino dihet se është një trajner kërkues, me vështirësitë e tij në PSG që fajësohen pjesërisht nga superyjet e skuadrës që nuk pranojnë metodat e tij. Megjithatë, ai do të rikthehet me lojtarë si Raheem Sterling dhe Thiago Silva, tek të cilët shpresohet të mbështetet për të vendosur standarde për trajnerin e ri, ndërsa ai kërkon të ndërtojë një ekip siç është ai që formoi në Tottenham.

2) Një skemë që nuk ndryshon nga ndeshja në ndeshje

Chelsea ka luajtur një sërë sistemesh këtë sezon, me ndërrime të rregullta midis një mbrojtjeje me tre dhe katër që nënvizojnë një sezon kaotik për klubin. Graham Potter ishte i njohur veçanërisht për ndryshimin e skemave të tij, duke bërë zgjedhje bazuar në secilin kundërshtar dhe jo në pikat e forta të ekipit të tij.

Pochettino ishte i njohur për lojën 4-2-3-1 te Spurs gjatë viteve të tij të hershme, duke vendosur gjithashtu 4-3-3 dhe 3-4-3 me ekipin të rreshtuar ndryshe, pavarësisht nëse ata sulmonin apo mbroheshin.

Përfundon sezoni 2022/23 në Ligën Premier: Kush e siguroi vendin në Evropë dhe kush ra në Championship
Lexo po ashtu Përfundon sezoni 2022/23 në Ligën Premier: Kush e siguroi vendin në Evropë dhe kush ra në Championship

Ai tani do të duhet të marrë një vendim se me cilët lojtarë mund të punojë për të ecur përpara, me shumë zgjedhje taktike në dispozicion të tij duke pasur parasysh shumëllojshmërinë e gjerë në skuadrën e tij.

3) Nxjerrja e më të mirës nga Mykhaylo Mudryk

Një lojtar që do të duhet të dëshmojë se ka një të ardhme është Mudryk, me lëvizjen me para të mëdha të ukrainasit deri më tani që nuk i ka përmbushur pritjet. Ai nuk ka shënuar ende një gol.

The Telegraph zbulon skandalet brenda hapësirave të Chelseat - fajtorë nuk janë trajnerët
Lexo po ashtu The Telegraph zbulon skandalet brenda hapësirave të Chelseat - fajtorë nuk janë trajnerët

Transferimi prej 70 milionë funtesh përfshin deri në 30 milionë euro shtesa dhe anësorit do t’i duhet t’i jepet kohë për të dëshmuar veten, me një kontratë tetëvjeçare e gjysmë për t’u përmbushur. Ai ka kohë në anën e tij, por me Pochettinon që pritet të favorizojë përvojën e Sterling në krahun e majtë, ai duhet të luftojë për vendin e tij.

4) Qartësimi i së ardhmes së Romelu Lukakut

Lukaku do të kthehet nga Interi këtë verë, me 30-vjeçarin që ka një të ardhme të paqartë në Stamford Bridge duke pasur parasysh natyrën e ashpër të kohës së tij me klubin sezonin e kaluar. Besohej se kishte një përçarje mes belgut dhe ish-trajnerit Tuchel, por largimi i gjermanit mund t’i hapte rrugën kthimit të Lukakut.

Super kompjuteri parashikon top 10 më të mirët e sezonit të ardhshëm në Ligën Premier -zhgënjim për Chelsean dhe Arsenalin
Lexo po ashtu Super kompjuteri parashikon top 10 më të mirët e sezonit të ardhshëm në Ligën Premier -zhgënjim për Chelsean dhe Arsenalin

Tuchel luftoi për ta përshtatur belgun në sistemin e tij, por mund t’i ofrohet një vend nga Pochettino mes problemeve të golave ​​të klubit këtë sezon. Mungesa e një sulmuesi ka qenë e madhe, me vetëm 38 gola të shënuar në kampionat këtë sezon.

Pas largimit të tij, Lukaku kishte bërë pak për t’u dëshmuar kritikëve se ishin gabim gjatë përpjekjeve të tij për të gjetur formën dhe gjendjen fizike në muajt pas Kupës së Botës. Megjithatë, një hat-trick për Belgjikën kundër Suedisë në mars ka shkaktuar një rikthim në formë dhe që atëherë ai ka shënuar nëntë gola për Interin, duke qenë më në formë se më parë për të ndihmuar skuadrën e Simone Inzaghit për të fituar Kupën e Italisë dhe për të arritur në finalen e Ligës së Kampionëve. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Bellingham pyetet nga gazetarët se kush është futbollisti më i mirë në botë? Përgjigja e tij i befason të gjithë

Bellingham pyetet nga gazetarët se kush është futbollisti më i mirë në botë? Përgjigja e tij i befason të gjithë

La Liga
Rregulli i Ligës Premier që mund të bëjë që ndeshja mes Tottenhamit dhe Liverpoolit të riluhet

Rregulli i Ligës Premier që mund të bëjë që ndeshja mes Tottenhamit dhe Liverpoolit të riluhet

Premier League
Merret vendimi brutal ndaj gjyqtarit që bëri gabimin trashanik në ndeshjen Tottenham-Liverpool

Merret vendimi brutal ndaj gjyqtarit që bëri gabimin trashanik në ndeshjen Tottenham-Liverpool

Premier League
Arsyeja e çuditshme pse Lamine Yamal ‘u zhduk’ për nëntë minuta në ndeshjen Porto-Barcelona

Arsyeja e çuditshme pse Lamine Yamal ‘u zhduk’ për nëntë minuta në ndeshjen Porto-Barcelona

Liga e Kampionëve
Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

La Liga
Arbnor Muja shënon golin e parë në Ligën e Kampionëve - driblim dhe goditje e saktë që përfundoi në rrjetë

Arbnor Muja shënon golin e parë në Ligën e Kampionëve - driblim dhe goditje e saktë që përfundoi në rrjetë

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori