LAJMI I FUNDIT:

Përfundon sezoni 2022/23 në Ligën Premier: Kush e siguroi vendin në Evropë dhe kush ra në Championship

Përfundon sezoni 2022/23 në Ligën Premier: Kush e siguroi vendin në Evropë dhe kush ra në Championship

Ka përfunduar edicioni 2022/23 në Ligën Premier, me shumicën prej skuadrave që nuk i arritën objektivat e tyre.

Reklama

Manchester City ia doli të mbronte titullin për herë të tretë, duke e mposhtur në garë Arsenalin, derisa në xhiron e fundit (38) pësoi humbje 1-0 nga Brentfordi.

Arsenali ishte i pamëshirshëm ndaj Wolvesit, pasi mori fitore 5-0, ndërsa golat i shënuan Granit Xhaka me dy, Bukayo Saka, Gabriel Jesus dhe Kiwior.

Ndeshje dramatike ishte në mes të Liverpoolit dhe Southamptonit, pasi takimi përfundoi 4-4 në St. Mary’s Stadium.

Manchester United në anën tjetër triumfoi 2-1 në shtëpi ndaj Fulhamit, derisa në xhiron e kaluar (37) siguroi pjesëmarrjen në Ligën e Kampionëve për sezonin e ri.

Chelsea në anën tjetër, barazoi 1-1 me Newcastle United, duke përfunduar sezonin më të keq në histori, ndërsa Magpies u kualifikuan në garën më të madhe për klube në Evropë.

Liverpooli, Brightoni dhe Aston Villa po ashtu siguruan daljen në Evropë, me dy të parat që do të luajnë në Ligën e Evropës, ndërsa e fundit luan në Ligën e Konferencës.

Nga Liga Premier kanë rënë Leicester City, Leeds United dhe Southamptoni, që do të garojnë në sezoni 2023/24 në Championship. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

La Liga
“Fadil Vokrri” mund të mos rinovohet fare, Çeku zbulon arsyet

“Fadil Vokrri” mund të mos rinovohet fare, Çeku zbulon arsyet

Përfaqësuesja e Kosovës

"Sulmuesi që i ka munguar Chelseat, nuk duket si një lojtar që ka munguar për 11 muaj" - gazeta britanike me fjalë të mëdha për Armando Brojën

Premier League
Nainggolan nuk ndryshon kurrë, ofendon rëndë Interin dhe tifozët zikaltër

Nainggolan nuk ndryshon kurrë, ofendon rëndë Interin dhe tifozët zikaltër

Serie A
Neymar thotë

Neymar thotë "nuk është e mundur" kur shikon pamjet se si rregullohet fusha e Al Hilal

Ligat tjera
Roma gjen zëvendësuesin e Jose Mourinhos

Roma gjen zëvendësuesin e Jose Mourinhos

Serie A
Kalo në kategori