Marseille fiton pastër ndeshjen e parë, bën një hap të madh drejt finales së Ligës së Evropës

Olympique Marseille ka shënuar fitore në ndeshjen e parë gjysmëfinale në Ligën e Evropës 2-0 ndaj Red Bull Salzburg.

Vendasit të përkrahur nga tifozët e tyre të zjarrtë e nisën më mirë ndeshjen duke rrezikuar me Payet por pa sukses.

U desh të pritej minuta e 15 për ta parë golin e parë në Veledrome.

Ishte sulmuesi fantastik i vendasve, Florian Thauvin që realizoi për të sjellë një gëzim të madh në shkallët e stadiumit për 1-0.

(Foto: OM/Twitter)

Marseille ka mundur të shënoi edhe golin e dytë në këtë sfidë, por Sansone nuk u tregua i saktë në minutën e 20’.

Me epërsinë minimale të vendasve 1-0 përfunduan 45 minutat e para të kësaj sfide.

Salzburgu ka mundur të barazoj rezultatin në minutën e 53-të, por portieri vendas Pele bëri një ndërhyrje fantastike duke i mohuar golin mesfushorit Wolf.

Zëvendësuesi Clinton N’Jie arriti të shënoj gol vetëm tre minuta pasi u fut në lojë për 2-0 pas një asistimi nga Payet.

Mysafirët tentuan të shënon golin me anë të Fredrik Gulbrandsen, por që goditja e tij u ndal nga shtylla.

Deri në fund, dy skuadrat kishin disa gjysmë raste por që rezultati mbeti ai i minutës së 63-të 2-0.

Kësisoj Marseille ka bërë një hap të madh për të kaluar në finalen e madhe të Ligës së Evropës.

Mesfushori nga Kosova, Valon Berisha ishte titullar për Salzburgun dhe luajti gjatë gjithë ndeshjes.

Ndeshja e kthimit do të luhet të enjten e ardhshme në Austri, ku Salzburgu i Valon Berishës do të tentoj të bëjë një tjetër befasi. /Telegrafi/

Barcelona po nënshkruan mega-kontratë, ajo do t'i sjellë klubit mbi një miliard euro

Ndryshojnë në mënyrë drastike shanset, superkompjuteri vjen me parashikim të ri për Ligën e Kampionëve

Shkëlqeu ndaj Man Cityt dhe në klub ende e duan, por veterani i Real Madridit ia ka kumtuar Perezit largimin për në fund të sezonit

Shkodran Mustafi parashikon fituesin e Kampionatit Evropian dhe paralajmëron rikthimin në futboll

E ardhmja e Guardiolës tek Man City në dyshim – një emër i ri del favorit për ta zëvendësuar atë

Bëri mrekullinë me Stuttgart në Bundesligë, nipi i Uli Hoeness kandidat për stolin e Bayern Munich