LAJMI I FUNDIT:

Macron akuzon kryeministrin australian se ka gënjyer për një kontratë miliarda dollarëshe të nëndetëseve

Macron akuzon kryeministrin australian se ka gënjyer për një kontratë miliarda dollarëshe të nëndetëseve

Presidenti francez Emmanuel Macron ka akuzuar kryeministrin australian Scott Morrison se ka gënjyer për një kontratë shumë miliardë dollarëshe për nëndetëset, e anuluar gjashtë javë më parë, për shkak të një aleance të re sigurie midis Kanberras, Uashingtonit dhe Londrës.

Reklama

I pyetur nga gazetarët australianë nëse ai mendonte se Morrison e kishte gënjyer për qëllimet e Canberras në lidhje me marrëveshjen e nëndetëseve në margjinat e samitit të G20 në Romë të dielën vonë, Macron u përgjigj: “Nuk mendoj. E di”.

Mosmarrëveshja midis Parisit dhe Kanberras u nxor në pah në shtator kur Shtetet e Bashkuara njoftuan një aleancë të re sigurie me Britaninë dhe Australinë për Paqësorin Jugor, që synonte të kundërshtonte fuqinë e Kinës në rajon.

Sipas aleancës, e njohur me shkurtesën AUKUS, Australisë do t’i jepet qasje në teknologjinë amerikane për ndërtimin dhe funksionimin e nëndetëseve bërthamore.

Ajo rezultoi në rënien e marrëveshjes 56 miliardë euro (66 miliardë dollarë) me Francën.

“Unë mendoj se ju mund të keni mosmarrëveshje, unë respektoj zgjedhjet sovrane, por ju duhet të respektoni aleatët dhe partnerët, dhe nuk ishte në rregull me këtë marrëveshje”.

Morrison mohoi të kishte gënjyer presidentin francez, duke shtuar se vendimi për të anuluar marrëveshjen “ishte në interesin kombëtar të Australisë”.

Të premten, presidenti i SHBA Joe Biden tregoi pendim për pasojat e aleancës AUKUS teksa takoi Macron në Romë, duke thënë se mënyra se si u ndërmjetësua ishte keqtrajtuar.

“Ajo që bëmë ishte e ngathët”, tha Biden, duke shtuar se ai kishte përshtypjen në atë kohë se Parisi ishte informuar shumë përpara se të shpallej pakti.

Dhe Macron dukej “i etur” për ta lënë pas mosmarrëveshjen me SHBA-në. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Turqia zgjedh mes Erdoganit dhe Kilicdaroglut - gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet presidenciale

Turqia zgjedh mes Erdoganit dhe Kilicdaroglut - gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet presidenciale

Turqia
Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Evropa
Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Evropa
Drama elektorale në Turqi: Ogan me Erdoganin, partia që e mbështeti atë i jep përkrahje Kilicdaroglut

Drama elektorale në Turqi: Ogan me Erdoganin, partia që e mbështeti atë i jep përkrahje Kilicdaroglut

Turqia
Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut

Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut

Evropa
Trupat ukrainase luftojnë me ushtarët rusë në Bakhmut për kontrollin e qytetit

Trupat ukrainase luftojnë me ushtarët rusë në Bakhmut për kontrollin e qytetit

Evropa
Kalo në kategori