Romelu Lukaku dha një intervistë bombastike gjatë të enjtes, ndërsa u pyet edhe në lidhje me krahasimin e Interit të Antonio Contes me atë të Simone Inzaghit.

Intervista e reprezentuesit belg thuhet se është regjistruar tre javë më parë në Londër, por kanali satelitor italian po publikon klipe pak nga pak para transmetimit special të plotë sot (e premte), më 31 dhjetor.

Pas komenteve të tij të jashtëzakonshme ndezëse se është i pakënaqur te Chelsea dhe duke shpresuar se do të luajë përsëri për Interin, Lukaku u pyet për skuadrën aktuale nën drejtimin e Inzaghit dhe atë të Contes.

Lukaku shpërthen në intervistën e fundit ndaj Tuchel dhe Chelseat: Nuk jam i lumtur, por nuk dorëzohem – dua të kthehem te Interi Lukaku shpërthen në intervistën e fundit ndaj Tuchel dhe Chelseat: Nuk jam i lumtur, por nuk dorëzohem – dua të kthehem te Interi

“Nuk më pëlqen të bëj krahasime mes dy skuadrave. Duke thënë këtë, duhet të jem i sinqertë: skuadra tani po luan futboll vërtet të mirë dhe është në krye të tabelës së Serie A”, u përgjigj fillimisht Lukaku.

“Unë me të vërtetë shpresoj se ata do të fitojnë sërish Scudetton, pasi i dua të gjithë atje dhe falë tyre jam bërë lojtari që jam tani”.

“Interi dhe tifozët e tij, për mua, meritojnë të jenë në krye. Shpresoj që klubi të vazhdojë të rritet, që ata të vazhdojnë të fitojnë pas pushimit të Krishtlindjeve, por kurrë nuk e dini se çfarë mund të ndodhë në futboll”, përfundoi belgu.

Inzaghi duhej të rindërtonte skuadrën pa Lukakun dhe Achraf Hakimin, por në fakt ka bërë më mirë deri më tani këtë sezon sesa Conte në këtë fazë sezonin e kaluar.

Jo vetëm që i ka çuar në raundin e 16-të të Ligës së Kampionëve, por Interi është gjithashtu në krye të tabelës së Serie A, krahasuar me vendin e dytë vitin e kaluar.

Ndërkohë, lojtarët po lavdërojnë të gjithë Inzaghin që iu dha më shumë ‘liri’ taktikisht në fushë sesa Conte, për një stil më sulmues të futbollit dhe jo vetëm duke përdorur Lukakun për të mbajtur topin. /Telegrafi/