Nënshkrimi rekord i Liverpoolit, Darwin Nunez ka bërë titujt kryesorë të lajmeve këtë javë në Angli pasi ai u përjashtua me karton të kuq, duke humbur durimin dhe duke goditur me kokë mbrojtësin e Crystal Palace, Joachim Andersen.

Nunez u kritikua ashpër për incidentin dhe penalizoi Liverpoolin ta fitonte ndeshjen, e cila u mbyll mnë fund me barazim 1-1.

Megjithatë, sulmuesi uruguaian ka kërkuar falje dhe ka premtuar se nuk do të ndodhë më.

Darwin Nunez kërkon falje për 'qëndrimin e shëmtuar' që çoi në incident me goditje me kokë ndaj kundërshtarit Darwin Nunez kërkon falje për 'qëndrimin e shëmtuar' që çoi në incident me goditje me kokë ndaj kundërshtarit

Një tjetër ish-sulmues i Liverpoolit nga Uruguai ishte gati për ta këshilluar edhe atë. Luis Suarez shpjegoi se kishte kontaktuar me Nunez pas incidentit.

“Me atë që ndodhi ditë më parë, unë po flisja me të. Ai filloi së fundmi. Ai duhet të jetë i vetëdijshëm për faktin se kundërshtarët do ta kërkojnë atë dy ose tre herë më shumë, dhe aq më tepër në Angli. Ai po e dëgjon këtë nga një idiot që bëri gabime dhe vuajti për to, por rënia dhe ngritja përsëri më bëri më të fortë.”, ka thënë fillimisht Suarez për Telemundo.

Reklama
Reklama

“Mos u jepni më shanse, do të përkeqësohet. Nuk është asgjë serioze, të gjithë kemi gabuar dhe jemi përjashtuar. Por në Angli ata i bëjnë gjërat më minimale në një punë të madhe”.

Suarez pati një kohë të suksesshme, por të diskutueshme në Angli. Ndërsa ishte në Liverpool ai u ndalua për një koment racist ndaj Patrice Evra të Manchester United dhe u dënua gjithashtu pasi kafshoi Branislav Ivanovicin e Chelseat.

Ish-sulmuesi i Barcelonës e pastroi veprimin e tij më pas dhe megjithëse nuk e humbi kurrë avantazhin e tij, që atëherë nuk është përfshirë në ndonjë gjë të ngjashme. Suarez beson se Nunez mund ta përdorë atë për ta bërë atë më të mirë.

Reklama

“Është e rëndësishme të biesh dhe të ngrihesh sërish në mënyrë që të jesh më i fortë. Darwini është dikush që dëgjon shumë, ai është shumë inteligjent dhe do ta kthejë situatën”, përfundoi ylli uruguaian.

Reklama

Ka veçanërisht një ashpërsi në mënyrën se si uruguaianët e ndjejnë futbollin e tyre, por nuk është domosdoshmërisht përfaqësues i njerëzve që qëndrojnë pas lojtarit. Suarez ishte jashtëzakonisht i përkushtuar ndaj familjes së tij dhe i qetë jashtë fushës gjatë kohës së tij te Barcelona. /Telegrafi/