LAJMI I FUNDIT:

Higuain do pensionohet nga futbolli në fund të sezonit të MLS-ës

Higuain do pensionohet nga futbolli në fund të sezonit të MLS-ës

Sulmuesi legjendar Gonzalo Higuain ka njoftuar se do të tërhiqet nga futbolli në fund të sezonit të Major League Soccer.

Reklama

34-vjeçari e bëri njoftimin në një konferencë për shtyp të Inter Miami të hënën së bashku me trajnerin Phil Neville.

Ai ishte përlotur teksa ka falënderuar familjen e tij, për të vazhduar më pas me klubin amerikan.

Gonzalo Higuain i përlotur ka njoftuar se do të tërhiqet në fund të sezonit të MLS.

“Ka ardhur dita për t’i thënë lamtumirë futbollit”, deklaroi Higuain, përpara se të nënvizonte dëshirën e tij për të udhëhequr Miamin në play-off të MLS në ndeshjet e tij të mbetura me ekipin.

“E gjithë puna ka një shpërblim, është radha ime në momentin më të rëndësishëm të sezonit, të jem në gjendje të ndihmoj skuadrën dhe të jem një hap larg aftësisë për t’u kualifikuar në play-off”.

Karriera e Higuain e pa atë të luajë për skuadrat e elitës evropiane si Real Madrid, Napoli, Juventus, Milan dhe Chelsea përpara se të shkonte në Shtetet e Bashkuara në vitin 2020.

Ai fitoi 13 trofe të ndryshëm dhe ndërsa ishte në Madrid, ai fitoi titullin e ligës spanjolle tre herë dhe Kupën e Mbretit një herë.

Me Madridin, Higuain bëri më shumë paraqitje që do të kishte ndonjëherë për një klub me 190. Ai gjithashtu shënoi 107 gola për Los Blancos, më së shumti nga çdo klub në karrierën e tij.

Të bëmat e tij në Itali i dhanë atij tre tituj të Kupës së Italisë. Një prej tyre erdhi me Napolin në sezonin 2013-14, me të cilin luajti 104 ndeshje dhe shënoi 71 gola. El Pipita u transferua te Juventusi në sezonin 2016, ku do të bënte 105 paraqitje, duke shënuar 48 gola, duke fituar dy tituj të tjerë të Kupës së Italisë si dhe tre tituj të Serisë A.

Ndërsa ishte në Juventus, ai u dërgua në huazim te Milani dhe më pas te Chelsea. Me Blutë, ai fitoi trofeun e tij të vetëm evropian – Ligën e Evropës.

Ai luajti 71 herë për Argjentinën, duke shënuar 31 gola dhe duke luajtur në finalen e Kupës së Botës 2014 në Brazil, të cilën vendi i tij e humbi ndaj Gjermanisë. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Liga Premier pranon gabimin trashanik në dëm të Liverpoolit kur iu anulua goli i rregullt

Liga Premier pranon gabimin trashanik në dëm të Liverpoolit kur iu anulua goli i rregullt

Premier League
Gjashtë ish-lojtarët e Bayern Munichut që nuk do të besoni se ende luajnë në vitin 2023

Gjashtë ish-lojtarët e Bayern Munichut që nuk do të besoni se ende luajnë në vitin 2023

Bundesliga
Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Ligat tjera
Zbulohet klubi që i bëri Mourinhos “ofertën më të çmendur në historinë e futbollit” – ai e refuzoi për të qëndruar te Roma

Zbulohet klubi që i bëri Mourinhos “ofertën më të çmendur në historinë e futbollit” – ai e refuzoi për të qëndruar te Roma

Ligat tjera
Jurgen Klopp: Nuk kam parë kurrë një ndeshje si kjo, vendime të çmendura

Jurgen Klopp: Nuk kam parë kurrë një ndeshje si kjo, vendime të çmendura

Premier League
“Është shumë e thjeshtë”, Erik Ten Hag shpjegon arsyet që çuan deri tek humbja ndaj Crystal Palace

“Është shumë e thjeshtë”, Erik Ten Hag shpjegon arsyet që çuan deri tek humbja ndaj Crystal Palace

Premier League
Kalo në kategori