LAJMI I FUNDIT:

Lojtarët që kanë fituar më shumë El Clasico në histori

Lojtarët që kanë fituar më shumë El Clasico në histori

Legjenda e Real Madridit, Paco Gento dhe ajo e Barcelonës, Lionel Messi janë dy lojtarët që kanë fituar më shumë ndeshje El Clasico në histori.

Barcelona do të presë Real Madridin në Camp Nou sot (e diel) në atë që do të jetë El Clasico e parë e sezonit 2021/22, e cila nuk do të përfshijë as Lionel Messin dhe Cristiano Ronaldon për herë të parë në më shumë se një dekadë.


Dy klubet rivale të La Ligas kanë prodhuar dhe prezantuar shumë yje gjatë viteve, por janë dy lojtarë që dallohen si futbollistët me më shumë fitore në historinë e derbit joshës të njohur si El Clasico.

Nga ‘koka e derrit’ të Figos deri tek ‘manita’ e Piques - Pesë El Clasicot më të përfolura të të gjitha kohërave
Lexo po ashtu Nga ‘koka e derrit’ të Figos deri tek ‘manita’ e Piques - Pesë El Clasicot më të përfolura të të gjitha kohërave

Cilët janë lojtarët me më shumë fitore në Clasico?

Asnjë futbollist nuk ka fituar më shumë El Clasico sesa Paco Gento dhe Messi, me të parin që doli fitues në 21 përballje mes dy skuadrave.

Ndërkohë, Messi dhe Sergio Busquets kanë arritur nga 19 fitore, por ndryshimi kryesor është se argjentinasi ka marrë pjesë në 45 El Clasico dhe kapiteni aktual i Barcelonës ka luajtur në 40 ndeshje.

Cila skuadër ka më shumë fitore në El Clasico: Barcelona apo Real Madrid?
Lexo po ashtu Cila skuadër ka më shumë fitore në El Clasico: Barcelona apo Real Madrid?

Këta tre lojtarë pasohen nga Gerard Pique (18 fitore), Xavi Hernandez (17), Alfredo Di Stefano (17) dhe Andres Iniesta (16).

Nga të gjithë futbollistët e lartpërmendur, vetëm Pique dhe Busquets do të kenë mundësinë të paraqiten në një tjetër El Clasico dhe të zgjasin rekordet e tyre. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Zinedine Zidane ‘një hap larg’ emërimit si trajner i gjigantit të njohur evropian

Zinedine Zidane ‘një hap larg’ emërimit si trajner i gjigantit të njohur evropian

Ndërkombëtare
E ardhmja e Guardiolës tek Man City në dyshim – një emër i ri del favorit për ta zëvendësuar atë

E ardhmja e Guardiolës tek Man City në dyshim – një emër i ri del favorit për ta zëvendësuar atë

Premier League
“Vetëm një skuadër në Evropë është më e mirë se Bayern Munich” – legjenda e bavarezëve flet për Tuchel dhe ecurinë e klubit

“Vetëm një skuadër në Evropë është më e mirë se Bayern Munich” – legjenda e bavarezëve flet për Tuchel dhe ecurinë e klubit

Liga e Kampionëve
Phil Foden shpjegon pse Bellingham është një ‘dhuratë nga Zoti’ për Anglinë

Phil Foden shpjegon pse Bellingham është një ‘dhuratë nga Zoti’ për Anglinë

Ndërkombëtare
Refuzohet kërkesa e Prokurorisë, Akil Gjakova lirohet nga paraburgimi

Refuzohet kërkesa e Prokurorisë, Akil Gjakova lirohet nga paraburgimi

Xhudo
Ancelotti theu protokollin e UEFA-s pasi eliminoi Manchester Cityn nga Liga e Kampionëve

Ancelotti theu protokollin e UEFA-s pasi eliminoi Manchester Cityn nga Liga e Kampionëve

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori