LAJMI I FUNDIT:

Nga ‘koka e derrit’ të Figos deri tek ‘manita’ e Piques – Pesë El Clasicot më të përfolura të të gjitha kohërave

Nga ‘koka e derrit’ të Figos deri tek ‘manita’ e Piques – Pesë El Clasicot më të përfolura të të gjitha kohërave

El Clasico është ndeshja më ikonike në futbollin spanjoll dhe shumë momente të jashtëzakonshme ndriçojnë historinë e lojës ndër vite.

Viti 1926 pa ndeshjen e parë mes Real Madridit dhe Barcelonës në Kupën e Mbretit dhe që atëherë rivaliteti është rritur në atë që është sot.


Përpara ndeshjes së sotme në Camp Nou, gazeta Marca ka publikuar një artikull me pesë El Clasicot më të përfolura të të gjitha kohërave.

Nga Messi te Ronaldo, Zidane dhe Xavi - Formacioni më i mirë i kombinuar i El Clasicos në shekullin 21
Lexo po ashtu Nga Messi te Ronaldo, Zidane dhe Xavi - Formacioni më i mirë i kombinuar i El Clasicos në shekullin 21

Kur Raul heshti Camp Nou

Në tetor 1999 – në El Clasicon e fundit të shekullit të 20-të, Real Madrid mbërriti në Barcelonë në një krizë, me trajnerin John Toshack nën presion për një seri rezultatesh të tmerrshme.

Toshack më vonë do të shkarkohej, por jo përpara se skuadra e tij të kishte shpëtuar duke marrë një pikë në Camp Nou.

Por, ata u larguan vonë me Raul Gonzalez duke barazuar rezultatin në minutën e 86, duke heshtur stadiumin pas golit të shënuar.

Patrick Kluivert më herët ishte përjashtuar në mënyrë të diskutueshme nga gjyqtari Manuel Diaz Vega në një përballje të zjarrtë.

Figo dhe koka e derrit

A është ky imazhi më ikonik në historinë e El Clasicove?

Luis Figo kishte bërë të paimagjinueshmen verën e fundit para rastit kur kaloi nga Barcelona në Real Madrid.

Transferimi i portugezit nuk u prit mirë nga tifozët e Barcelonës, pasi në rikthimin e tij të parë në terrenin e tij të vjetër, një tifoz Blagurana në mënyrë famëkeqe e gjuajti me një kokë të derrit Figon.

Barcelona doli fituese 2-0 në fund, me Luis Enriquen – ‘tradhtarin’ tjetër që kishte shkuar në të kundërtën e Figos – duke shënuar golin hapës.

“Manita” e Piques

Kjo do të ishte hera e parë që Jose Mourinho dhe Pep Guardiola takoheshin si trajnerë përkatës të Real Madridit dhe Barcelonës, dhe ishte një lojë që vazhdon.

Barcelona mposhti Los Blancos me rezultat 5-0, me Gerard Pique duke bërë përshëndetjen e tij tashmë të famshme me pesë gishta të ngritur.

Ndërhyrja e tmerrshme e Pepes ndaj Dani Alvesit

Një nga El Clasicot më të mëdha të të gjitha kohërave pa Barcelonën të vizitonte Real Madridin në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve më 2011.

Loja ishte intensive dhe e ngushtë, por ajo ndryshoi rrugën e Barcelonës kur Pepes iu dha një karton i kuq për ndërhyrjen e ashpër ndaj Dani Alves .

Barcelona përfundimisht fitoi 2-0, me Mourinhon e zemëruar që skuadra e tij kishte vuajtur nga vendimet e gjyqtarit.

Mourinho dhe gishti i tij në syrin e Vilanovës

Përpara verës së vitit 2011 dhe tensionet ishin të larta pas ndeshjeve të pranverës së fundit në Ligën e Kampionëve.

Ndeshja e radhës ishte vendimtare për titullin e La Ligas dhe ai takim ishte një luftë, me Mesut Ozil, Marcelo dhe David Villa që të gjithë u ndëshkuan me të kuq përpara se Mourinho të godiste në sy ndihmës trajnerin e Blaugranave, Tito Vilanova.

Barcelona fitoi 3-2, por e gjithë atmosfera la një shije të hidhur, jo më shumë se në kombëtaren spanjolle, ku u mblodhën kaq shumë lojtarë të dy ekipeve.

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Skena të shëmtuara pas finales Trepça-Ylli: Përleshje në palestrën

Skena të shëmtuara pas finales Trepça-Ylli: Përleshje në palestrën "Minatori" - theren dy persona

Sport
Gjashtë lojtarë të Barcelonës që mund të mos kenë të ardhme nën drejtimin e Hansi Flick

Gjashtë lojtarë të Barcelonës që mund të mos kenë të ardhme nën drejtimin e Hansi Flick

La Liga
Man City e sheh ish-lojtarin e tyre si zëvendësuesin perfekt të Guardiolas

Man City e sheh ish-lojtarin e tyre si zëvendësuesin perfekt të Guardiolas

Premier League
Si mund të luajë Bayernin nën urdhrat e Kompanys dhe me katër transferime

Si mund të luajë Bayernin nën urdhrat e Kompanys dhe me katër transferime

Bundesliga
Dy lojtarët që Flick i dëshiron te Barcelona

Dy lojtarët që Flick i dëshiron te Barcelona

La Liga
Tifozët pretendojnë se ‘futbolli ka vdekur’ pasi dolën detaje të reja të Ligës së Kampionëve

Tifozët pretendojnë se ‘futbolli ka vdekur’ pasi dolën detaje të reja të Ligës së Kampionëve

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori