LAJMI I FUNDIT:

Lista me 10 yjet që janë pa kontrata pas 30 qershorit

Lista me 10 yjet që janë pa kontrata pas 30 qershorit

Pas një muaji, lojtarët në të gjithë botën e futbollit do të largohen zyrtarisht nga klubet e tyre, me datën e skadimit të kontratës më 30 qershor.

Reklama

Disa do të pensionohen dhe pjesa tjetër do të kërkojë të gjejë klube të reja për të luajtur në sezonin 2023/24, me një transferim si të lirë një opsion tërheqës në një treg gjithnjë e më konkurrues. Klubet e Ligës Premier do të jenë në gjendje të ofrojnë shuma të mëdha parash në afatin e verës, por shansi për të nënshkruar një lojtar pa kontratë do të jetë gjithashtu një perspektivë tërheqëse.

Do të ketë disa emra të mëdhenj në dispozicion, me fitues të Kupës së Botës dhe Ligës së Kampionëve të gjithë në treg për një klub të ri përpara asaj që do të jetë një verë emocionuese e aktivitetit transferues.

Si mund të luajë Real Madridi në vitin 2024 pas transferimit të Kylian Mbappes, kush do të ishte në 11-shen startuese
Lexo po ashtu Si mund të luajë Real Madridi në vitin 2024 pas transferimit të Kylian Mbappes, kush do të ishte në 11-shen startuese

Këtu, Mirror hedh një vështrim në disa nga emrat e mëdhenj të mundshëm që mund të ndryshojnë skuadër gjatë verës:

1) Wilfried Zaha

Anësori i Crystal Palace ka qenë një shtyllë në Ligën Premier për Palacen, me besnikërinë e tij ndaj skuadrës së Londrës së Jugut të admirueshme në një epokë ku ka shumë para.

Me 458 paraqitje te Palace në emër të tij, Zaha do të mbetet si një nga lojtarët më të mirë në historinë e klubit. Megjithatë, ai tani duket i vendosur të ecë përpara, me një listë të skuadrave brenda dhe jashtë Anglisë që i duan shërbimet e tij.

Wilfried Zaha merr ofertë që mund t’ia ndryshojë jetën
Lexo po ashtu Wilfried Zaha merr ofertë që mund t’ia ndryshojë jetën

2) Lionel Messi

Messi do të largohet nga PSG këtë verë, me partneritetin e tyre dy vjeçar që po përkeqësohet muajt e fundit. Kontrata e tij skadon muajin e ardhshëm, duke e lënë fituesin e Kupës së Botës me shumë zgjedhje se ku do të jetë aventura e tij e radhës.

Arabia Saudite duket si destinacioni i tij më i mundshëm për momentin, me një lëvizje për t’u bashkuar me skuadrën e Ligës Pro Saudite Al-Hilal duke ofruar mundësinë e një pagese të mundshme prej 400 milionë euro.

'Super ushqimi' që po i mban në formë Ronaldon, Messin dhe Benzeman
Lexo po ashtu 'Super ushqimi' që po i mban në formë Ronaldon, Messin dhe Benzeman

3) Youri Tielemans

Me Leicesterin që ra në Championship, Tielemans mund të sigurojë në korrik një transferim të lirë si brenda ashtu edhe jashtë Anglisë.

Liverpool, Manchester United dhe Arsenal kanë qenë të interesuar në të kaluarën, por gjithashtu mund të jetë një tjetër nga klubet e Ligës Premier që shkojnë për belgun, me West Ham që pritet të gjejë një zëvendësues për Declan Rice si dhe Wolves duke u përballur me gjasat për të humbur Ruben Neves.

Të gjithë GRATIS: Lojtarët që Barcelona tenton t'i transferojë në verë
Lexo po ashtu Të gjithë GRATIS: Lojtarët që Barcelona tenton t'i transferojë në verë

4) Marco Asensio

Një anësor me një bagazh të pasur, pasi ka fituar tre tituj të Ligës së Kampionëve. 27-vjeçari do të largohet nga Madridi këtë verë pas një dështimi të raportuar në negociatat e kontratës dhe mund ta gjejë veten duke luajtur në Ligën Premier.

Newcastle United mund të jetë në kërkim të anësorit me këmbë të majtë, i cili gjithashtu mund të luajë një rol krijues në mesfushë. Megjithatë, ai mund të kërkojë një lëvizje në një klub më të madh të Ligës së Kampionëve, me rivalët e mëdhenj të Madridit, Barcelona që madje janë lidhur me yllin ndërsa PSG do të kërkojë gjithashtu të gjejë një zëvendësues të Messit.

Kroos konfirmon rinovimin me Real Madridin ndërsa zbulon se një bashkëlojtar po largohet nga Bernabeu
Lexo po ashtu Kroos konfirmon rinovimin me Real Madridin ndërsa zbulon se një bashkëlojtar po largohet nga Bernabeu

5) Roberto Firmino

Firmino largohet nga Liverpooli pas tetë viteve të mbushura me trofe në Anfield, me brazilianin që bëri të ditur në fillim të këtij muaji se po largohej nga Anfield.

Ai ka qenë i lidhur me një lëvizje në MLS, por 31-vjeçari ka treguar klas këtë sezon, gjë që mund të nënkuptojë se disa nga klubet më të mëdha të Evropës janë të interesuara për yllin. Chelsea mund të bëjë një lëvizje për të lehtësuar problemet e tyre para portës, me nevojën për të shpenzuar me mençuri këtë verë pas shpenzimit mbi 600 milionë euro në dy afatet e fundit.

Top sulmuesi përfundon në listën e Carlo Ancelottit: Real Madridi mund ta transferojë si të lirë
Lexo po ashtu Top sulmuesi përfundon në listën e Carlo Ancelottit: Real Madridi mund ta transferojë si të lirë

6) Raphael Guerreiro

Mbrojtësi anësor i Borussia Dortmundit pritet të largohet nga klubi pas përpjekjeve të tij për të fituar Bundesligën për gjigantët gjermanë. Mbrojtësi i majtë portugez është një nga mbrojtësit më të mirë sulmues në botë dhe nuk do të ketë mungesë të interesimit.

Newcastle besohet të jetë në kërkim të një mbrojtësi të majtë, me 29-vjeçarin një opsion potencial që ka përvojë në Ligën e Kampionëve dhe përvojë ndërkombëtare pas 62 paraqitjeve me Portugalinë.

Lojtari më kreativ në Evropë deri më tani në vitin 2023, është i lirë në verë
Lexo po ashtu Lojtari më kreativ në Evropë deri më tani në vitin 2023, është i lirë në verë

7) Ngolo Kante

Kante ende nuk ka nënshkruar një marrëveshje të re me Chelsea, me 32-vjeçarin që kishte një sezon të goditur nga lëndimi në të cilin blutë kanë luftuar për të performuar në nivel të lartë. Bisedimet për kontratën nuk kanë përparuar dhe kjo verë mund të jetë fundi i një karriere të shquar në Stamford Bridge për fituesin e Ligës së Kampionëve.

Nuk do të ketë mungesë interesimi, me PSG-në që ka potencialin për të bërë një ofertë tërheqëse për mesfushorin e lindur në Paris, mes ndryshimit të strategjisë së tyre të transferimeve për të rekrutuar më shumë talentë vendas.

Historia e tmerrshme e N'Golo Kantes, i kërcënuar me armë - por francezi nuk e thotë asnjë fjalë
Lexo po ashtu Historia e tmerrshme e N'Golo Kantes, i kërcënuar me armë - por francezi nuk e thotë asnjë fjalë

8) Marcus Thuram

Sulmuesi francez ka një profil në rritje, me paraqitjet e tij në Kupën e Botës për Francën që rrisin mundësinë e një lëvizjeje të madhe pas skadimit të kontratës së tij me Borussia Monchengladbach këtë verë.

Man United dhe Liverpool kanë qenë të dy të lidhur me sulmuesin, por një pranim se një transferim në Barcelonë do të ishte ‘ëndrra’ e tij mund të prishë një lëvizje për të dy klubet.

Verë e nxehtë për Newcastle United: Priten së paku katër transferime elitare nga Magpies - në mesin e tyre edhe Raphinha
Lexo po ashtu Verë e nxehtë për Newcastle United: Priten së paku katër transferime elitare nga Magpies - në mesin e tyre edhe Raphinha

9) Alex Oxlade Chamberlain

Fatkeqësisht, lëndimet kanë luajtur një rol të rëndësishëm në karrierën e Oxlade-Chamberlain, me një dëmtim të ligamentit të kryqëzuar në 2018, duke prishur atë që ishte një karrierë premtuese me Reds.

29-vjeçari është ende një fitues i Ligës së Kampionëve dhe Ligës Premier me përvojë ndërkombëtare dhe mund të jetë një nënshkrim ideal për klubet e mesit të tabelës së Ligës Premier.

Manchester United rikthehet për Rabiotin
Lexo po ashtu Manchester United rikthehet për Rabiotin

10) Adrien Rabiot

Mesfushori francez ishte i lidhur me Man United verën e kaluar dhe është vendosur të largohet nga klubi i goditur nga kriza e Serie A mes një dështimi për të rënë dakord ende për një kontratë të re.

Një rikthim në klubin vendas PSG mund të jetë në kartat, por ai gjithashtu mund të shikojë drejt Ligës Premier me Manchester United, Liverpool dhe Arsenal që të gjithë kanë gjasa të kërkojnë përforcime në mesfushë këtë verë. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Paraqitje fantastike me gola që në start te Rapid Bukuresht - dyfishohet vlera e Albion Rrahmanit

Paraqitje fantastike me gola që në start te Rapid Bukuresht - dyfishohet vlera e Albion Rrahmanit

Ligat tjera
Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Tenis
Juventus mund të nënshkruajë me lojtarin e harruar të Tottenham, por me një kusht

Juventus mund të nënshkruajë me lojtarin e harruar të Tottenham, por me një kusht

Serie A
'Nuk është lojë e ndershme' - Tebas sulmon Real Madridin pas pretendimit të tyre për gjyqtarët

'Nuk është lojë e ndershme' - Tebas sulmon Real Madridin pas pretendimit të tyre për gjyqtarët

La Liga
Fenerbahce e ka nisur në mënyrën më të mirë edicionin e ri – gjashtë ndeshje, gjashtë fitore dhe golaverazh fantastik

Fenerbahce e ka nisur në mënyrën më të mirë edicionin e ri – gjashtë ndeshje, gjashtë fitore dhe golaverazh fantastik

Ligat tjera
Barcelona njofton fitime mbi 300 milionë euro për sezonin 2022/2023

Barcelona njofton fitime mbi 300 milionë euro për sezonin 2022/2023

La Liga
Kalo në kategori