James Cameronit bëri shumë përpjekje për të bindur Leonardo DiCaprion të luante në “Titanic”.

Regjisori 68-vjeçar drejtoi filmin e suksesshëm të vitit 1997 që shfaqte DiCaprio dhe Kate Winslet në rolet kryesore, por zbuloi se duhej ta bindte atë që të shfaqej në film – i cili rezultoi një sukses monumental – pasi aktori mendonte se skenari ishte ‘ i mërzitshëm’.

“Ai nuk donte të bënte kryesori. Nuk donte ta bënte. Ai mendoi se ishte e mërzitshme. Ai e pranoi pjesën vetëm kur e binda se në fakt ishte një sfidë tjetër”, tha James për People.

“Titanic” mbetet një nga filmat me fitimet më të larta të realizuar ndonjëherë dhe Cameron kohët e fundit pohoi se ai ‘nuk mund ta imagjinojë’ filmin pa dy emrat kryesor.

Reklama
Reklama

“Mendoj për të luajtur Leonardo dhe Kate në Titanic. Leon, studioja nuk e donte. Më duhej të luftoja për të. Kate e pëlqeu shumë atë. Dhe më pas Leonardo vendosi se nuk donte ta bënte filmin. Kështu që më duhej ta flisja me të për të insistuar”, tha regjisori i “Avatar”.

“Mendoni në ndonjë nga ato vende, nëse do të ishte shpërbërë me të vërtetë kjo, dhe do të ishte dikush tjetër në film.

Unë nuk mund ta imagjinoj atë film pa të”, tha tutje Cameron.

Cameron zbuloi së fundmi se DiCaprio pothuajse humbi rolin në procesin e audicionit për shkak të një qëndrimi të dobët në një test ekrani me Winslet.

Reklama

James gjithashtu i tha Leos se do të lexonte, ose nuk do ta merrte pjesën.

Reklama

Filmi do të dalë sërish në kinema më 10 shkurt për të festuar 25 vjetorin e tij dhe ka një poster të ri për ta promovuar. /Telegrafi/