LAJMI I FUNDIT:

Kryeministri australian e quan Elon Musk një ‘miliarder arrogant’, në një përplasje rreth pamjeve të sulmit me thikë në kishë

Kryeministri australian e quan Elon Musk një ‘miliarder arrogant’, në një përplasje rreth pamjeve të sulmit me thikë në kishë

Udhëheqësi i Australisë e ka quajtur Elon Musk një “miliarder arrogant” në një përplasje të përshkallëzuar mbi hezitimin e X (ish-Twitter) për të hequr pamjet e një sulmi me thikë në kishë.

Të hënën, një gjykatë australiane urdhëroi firmën e mediave sociale të Musk – e quajtur më parë Twitter – të fshehë videot e sulmit të javës së kaluar në Sydney, përcjell Telegrafi.


Siç bëhet e ditur më tej, komisioneri eSafety kishte urdhëruar më parë X të heqë postimet, por X i kishte bllokuar vetëm qasjen në Australi në pritje të një sfide ligjore.

Mesha po transmetohej LIVE - momenti kur peshkopi dhe besimtarët u sulmuan me thikë në Sidnei
Lexo po ashtu Mesha po transmetohej LIVE - momenti kur peshkopi dhe besimtarët u sulmuan me thikë në Sidnei

Dhe kritika e kryeministrit Anthony Albanese pasoi Musk duke përdorur një meme për të akuzuar qeverinë e tij për censurë.

Pas kësaj, të martën, Albanese i tha ABC News se Musk “mendon se është mbi ligjin, por edhe mbi mirësjelljen e përbashkët”.

Javën e kaluar, Komisioneri i Australisë për eSafety, një rregullator i pavarur, kërcënoi X dhe kompanitë e tjera të mediave sociale me gjoba të majme nëse nuk hiqnin videot e goditjes me thikë në kishë, të cilën policia e ka quajtur sulm terrorist.

Po trajtohet si "akt terrorist" – detaje dhe pamje të tjera rreth ngjarjes ku peshkopi dhe besimtarët u sulmuan me thikë në një kishë në Sidnei
Lexo po ashtu Po trajtohet si "akt terrorist" – detaje dhe pamje të tjera rreth ngjarjes ku peshkopi dhe besimtarët u sulmuan me thikë në një kishë në Sidnei

“Më duket e jashtëzakonshme që X zgjodhi të mos respektojë dhe po përpiqet të argumentojë çështjen e tyre”, citohet të ketë thënë Albanese.

Platforma do të ketë 24 orë për të përmbushur urdhrin e së hënës në mbrëmje, me një seancë të mëtejshme për këtë çështje që pritet në ditët në vijim. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Evropa
Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Evropa
Ishin futur në strehimore me shpresën se do të shpëtojnë, militantët e Hamasit hedhin granata dore në bunkerin ku ishin dhjetëra civilë

Ishin futur në strehimore me shpresën se do të shpëtojnë, militantët e Hamasit hedhin granata dore në bunkerin ku ishin dhjetëra civilë

Azia
Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Evropa
Zelensky zëvendëson komandantin e forcave ukrainase Sodol me gjeneral brigade Hnatov

Zelensky zëvendëson komandantin e forcave ukrainase Sodol me gjeneral brigade Hnatov

Evropa
Një vend i cili është pothuajse tërësisht mysliman pritet të ndalojë hixhabin

Një vend i cili është pothuajse tërësisht mysliman pritet të ndalojë hixhabin

Azia
Kalo në kategori