Në vitin 2013, klubi belg FC Racing Boxberg nënshkroi një kontratë me 20-muajshin Bryce Brites dhe e bëri atë futbollistin më të ri profesionist në botë.

Rekrutimi është i rëndësishëm për çdo klub futbolli dhe marrja e tij si duhet në nivelin e të rinjve mund të sjellë sukses në të ardhmen.

Tifozët kanë parë një sërë lojtarësh elitarë që nga yjet e akademisë në talentë të klasit botëror, por asnjëri nuk filloi aq i ri sa britanikët.

I riu i lindur në Genk iu dha një marrëveshje afatgjatë për të luajtur me moshat nën pesëvjeçare të Boxberg, pavarësisht se nuk ishte në gjendje të thoshte ‘futboll’ ose ‘top’.

Brites dukej si një djalë i ri që i pëlqen të shqelmonte një top futbolli. Megjithatë, trajneri i Boxberg pa diçka të veçantë.

Ai tha në atë kohë kishte thënë për Metro UK: “Mënyra se si Bryce e godet topin: ju nuk e shihni këtë shumë shpesh”.

“Kontrolli i tij i topit është i jashtëzakonshëm për dikë të moshës së tij”.

Aktualisht nuk dihet se çfarë po bën Brites, por ai është ende vetëm 10-vjeç. Ju nuk do të vini bast kundër shfaqjes së emrit të tij.

Belgjika është kthyer në një vatër talentesh në dekadën e fundit të kësaj dekade dhe ata janë ngjitur në çdo turne ndërkombëtar me lojtarë të tillë.

Ndër emrat që luajnë aktualisht janë Thibaut Courtois, Kevin De Bruyne, Eden Hazard dhe Romelu Lukaku ndër të tjerë.

Kupa e Botës e këtij viti në Katar ka të ngjarë të jetë shansi i tyre i fundit drejt trofeut dhe trajneri Roberto Martinez mbështet skuadrën e tij për të bërë një ndikim të madh.

Belgjika ishte në krye të renditjes së FIFA-s kur u hodh shorti i Kupës së Botës në prill dhe Martinez tha se nuk mund të përqendrohej.

Belgjika është në Grupin F së bashku me Kanadanë, Kroacinë dhe Marokun. /Telegrafi/