Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp, ka refuzuar thirrjet për t’i kërkuar falje kontinentit të Afrikës pas komenteve të kësaj jave në lidhje me Kupën e Kombeve Afrikane.

Pas fitores ndaj Arsenalit, Klopp pranoi se do të humbasë dy nga lojtarët e tij më të rëndësishëm në Mohamed Salah dhe Sadio Mane në detyrën ndërkombëtare kur ata të marrin pjesë në Kupën e Kombeve Afrikane në janar.

“Në janar, ka një turne të vogël në Afrikë, Anglia po luan ndeshje – Amerika e Jugut gjithashtu, mezi pret”, ka thënë Klopp para disa ditësh. Që atëherë, Klopp ka lëshuar një përditësim mbi komentet e tij nga fundjava, megjithëse ai nuk kërkoi falje – në vend të kësaj ia la fajin gazetarëve.

Klopp shpjegon arsyen e përleshjes verbale me Artetan gjatë fitores së Liverpoolit kundër Arsenalit Klopp shpjegon arsyen e përleshjes verbale me Artetan gjatë fitores së Liverpoolit kundër Arsenalit

Duke folur pas fitores 2-0 të Reds në Ligën e Kampionëve në shtëpi ndaj Portos, menaxheri i Liverpool u ankua.

“Nuk e kisha menduar kështu! Nuk e di pse e kuptoni kështu”, tha fillimisht Klopp.

Më pas Klopp u pyet nëse do t’i kërkonte falje Afrikës si kontinent, për të cilën ai u përgjigj: “Unë nuk e quajta atë një ‘kontinent i vogël’”.

“Ajo që doja të thosha ishte – thashë se nuk ka pushim ndërkombëtar deri në mars. Një turne i vogël në janar, thjesht doja të thosha se është ironike. Një i madh, ne humbim lojtarët tanë më të mirë për këtë turne”.

“Unë nuk e kam anglishten gjuhë amtare, por nëse doni të më keqkuptoni, nuk ishte qëllimi im. Ju bëtë diçka më shumë. Kjo nuk është shumë e lezetshme”, përfundoi gjermani. /Telegrafi/