Juventusi e ka tejkaluar shifrën e një milion fanellave të shitura dhe kjo falë ardhjes së Cristiano Ronaldos nga Real Madrid në verën e vitit 2018.

Si rezultat i kësaj, Bianconerët përfshihen në 10 top klubet të botës, kur bëhet fjalë për fanellat e shitura , në listën e përpiluar nga Euroamericas për sezonin 2018/19.

Nuk ka dyshim se ardhja e CR7 e ka përmirësuar klubin në çdo aspekt, nga rritja e të ardhurave deri tek vëmendja e madhe që sulmuesi portugez i sjell në klub javën e kaluar.

Klubi nga Torino është i vetmi klub nga Serie A në listë. Manchester City, PSG, Borussia Dortmund dhe Chelsea, janë nga pozita gjashtë e lartë, ku nuk e kalojnë shifrën e 2 milionë fanellave.

Barcelona është e pesta, ndërsa Real Madridi është i katërti.

Në podium janë Bayern Munich i treti, Liverpooli i dyti, ndërsa me afërisht 5 milionë fanella të shitura, Manchester United është lider në këtë drejtim.


10- Juventus: 1.315.000 fanella të shitura

9- Manchester City: 1.476.000 fanella të shitura

8- PSG: 1.522.000 fanella të shitura

7- Borussia Dortmund: 1.698.000 fanella të shitura

6- Chelsea: 1.911.000 fanella të shitura

5- Barcelona: 2.755.000 fanella të shitura

4- Real Madrid: 2.920.000 fanella të shitura

3- Bayern Munich: 3.475.000 fanella të shitura

2- Liverpool: 3.943.000 fanella të shitura

1- Manchester United: 4.950.000 fanella të shitura


/Telegrafi/