Presidenti i Juventusit, Andrea Agnelli u takua dje me homologun e tij të Interit, Steven Zhang dhe Tuttosport raporton se një nga temat e diskutuara ishte projekti i Superligës Evropiane.

Nerazzurrët ishin një nga 12 klubet që fillimisht u regjistruan në projekt së bashku me skuadrat italiane Juventus dhe Milan, por dy skuadrat milaneze u tërhoqën shpejt pas protestave.

Bianconerët mbetën të lidhur me idenë së bashku me Real Madridin dhe Barcelonën, duke refuzuar ta lënë projektin të vdesë.

Siç pretendohet nga Tuttosport, Agnelli takoi Zhang dje për të diskutuar një sërë temash, një prej të cilave ka të ngjarë të ishte projekti i Superligës.

Reklama

Deri në fund të këtij viti, ose në fillim të vitit 2023, pritet vendimi i Gjykatës Evropiane të Drejtësisë në lidhje me betejën ligjore mes tre klubeve të Superligës dhe UEFA-s, ku e para e akuzon këtë të fundit për monopol.

Reklama

Ndërsa takimi mes dy presidentëve të klubeve ishte një çështje joformale, ai gjithashtu u dha atyre mundësinë për të diskutuar të ardhmen e futbollit evropian dhe planet më të fundit të Superligës. /Telegrafi/