LAJMI I FUNDIT:

Izraeli nuk e mohon se mund të “përmbysë me ujë” tunelet e Hamasit

Izraeli nuk e mohon se mund të “përmbysë me ujë” tunelet e Hamasit

Ushtria izraelite, siç është raportuar ndërkohë, po shqyrton “përmbytjen me ujë” të tuneleve të Hamasit me ujë deti për t’i shkatërruar ato dhe për të vrarë çdo luftëtar brenda.

Dhe i pyetur për të komentuar raportet nga Sky News në një konferencë shtypi më herët sot, nënkoloneli Richard Hecht, zëdhënësi ndërkombëtar i IDF, nuk e mohoi se taktika ishte një opsion, përcjell Telegrafi.

“Unë e pashë atë raport. Ne po përdorim të gjitha gjërat që kemi për të trajtuar sistemet e tuneleve dhe kjo është gjithçka që mund të them në këtë fazë”, citohet të ketë thënë Hecht.

Imazhe satelitore që tregojnë se ushtria izraelite ka 'filluar operacionet tokësore' në Gazën jugore
Lexo po ashtu Imazhe satelitore që tregojnë se ushtria izraelite ka 'filluar operacionet tokësore' në Gazën jugore

Siç vë në pah Sky News, zhvillimi u raportua për herë të parë në Wall Street Journal.

Sipas mediumit në fjalë, që citoi zyrtarë të paidentifikuar amerikanë, IDF ka ngritur pesë pompa në zonën al Shati në veri të Gazës.

Izraeli u kërkon palestinezëve të evakuohen, por a është ndonjë vend i sigurt në Gaza?
Lexo po ashtu Izraeli u kërkon palestinezëve të evakuohen, por a është ndonjë vend i sigurt në Gaza?

Ato janë në gjendje të pompojnë mijëra metra kub ujë në tunele dhe mund t’i përmbytin brenda disa javësh.

Por Izraeli thuhet se është i shqetësuar se taktika mund të vrasë pengjet nëse ata mbahen brenda atyre tuneleve, kështu që ende po e vlerëson atë pasi mbledh më shumë informata.

Ata do të kenë parasysh gjithashtu dëmtimin e mundshëm të ndërtesave mbi tokë dhe tokës nga uji. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Moment historik për Turqinë, aeroplani luftarak i gjeneratës së pestë KAAN kryen me sukses fluturimin e parë

Moment historik për Turqinë, aeroplani luftarak i gjeneratës së pestë KAAN kryen me sukses fluturimin e parë

Turqia
Kishin dalë në poligonin e hapur të stërviten, ukrainasit i goditën rëndë rusët me HIMARS – fusha u mbush me 65 ushtarë të vrarë

Kishin dalë në poligonin e hapur të stërviten, ukrainasit i goditën rëndë rusët me HIMARS – fusha u mbush me 65 ushtarë të vrarë

Evropa
“Është një metodë e vjetër e operativëve të KGB-së”, një burim nga burgu ku mbahej Navalny pretendon se e di si u vra kritiku i Putinit

“Është një metodë e vjetër e operativëve të KGB-së”, një burim nga burgu ku mbahej Navalny pretendon se e di si u vra kritiku i Putinit

Evropa
Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Evropa
Dhuroi 50 dollarë për organizatën bamirëse ukrainase, balerina ruso-amerikane arrestohet nga FSB-ja

Dhuroi 50 dollarë për organizatën bamirëse ukrainase, balerina ruso-amerikane arrestohet nga FSB-ja

Evropa
Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Evropa
Kalo në kategori