LAJMI I FUNDIT:

Imazhe satelitore që tregojnë se ushtria izraelite ka ‘filluar operacionet tokësore’ në Gazën jugore

Imazhe satelitore që tregojnë se ushtria izraelite ka ‘filluar operacionet tokësore’ në Gazën jugore

Disa imazhe satelitore thuhet se kanë zbuluar se ushtria izraelite ka nisur operacionet e saj tokësore në Gazën jugore.

Imazhet, të shkrepura nga Planet Labs PBC të dielën, tregojnë tanke izraelite dhe transportues të blinduar të personelit pak më pak se 3.7 milje (5.95 km) në veri të Khan Younis – një qytet i madh në jug, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Siç bëhet e ditur më tej, shumë prej atyre njerëzve që u larguan nga sulmi izraelit dhe fushata e sulmeve ajrore në zonat veriore si qyteti i Gazës tani janë strehuar në dhe rreth Khan Younis.

Atyre u ishte thënë fillimisht të shkonin të shkonin aty.

Dhe dislokimi izraelit tani është bërë pikërisht në perëndim të rrugës Salah al Din, një korridor kryesor veri-jug nga i cili shumë veta iknin.

Atje, siç thuhet më tej, ushtarët izraelitë kanë krijuar “gërmadha të mbushura me mbeturina” rreth disa prej pozicioneve të tyre, të cilat mund të përdoren për “mbulesë”, tha ai.

E luftimet janë raportuar tashmë në zonë, me banorët dhe gazetarët në terren duke thënë se ka pasur sulme ajrore intensive izraelite.

Ndërkohë Forcat Mbrojtëse të Izraelit u kërkuan njerëzve në gjashtë lagje në ose në afërsi të Khan Younis që të evakuoheshin. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Bashkëshorti i ndjerë i la një miliardë dollarë, profesoresha amerikane i dhuron të gjitha për shkollimin falas të qindra nxënësve të kolegjit

Bashkëshorti i ndjerë i la një miliardë dollarë, profesoresha amerikane i dhuron të gjitha për shkollimin falas të qindra nxënësve të kolegjit

Amerika
Shtëpia e Bardhë: Sot vdiqën shumë palestinezë, kërkojmë informacione nga Izraeli

Shtëpia e Bardhë: Sot vdiqën shumë palestinezë, kërkojmë informacione nga Izraeli

Azia
Dukej si një ftohje dhe më pas filloi luftën për jetën: Pse u detyruan mjekët t'ia amputonin këmbët dhe krahët mësueses amerikane

Dukej si një ftohje dhe më pas filloi luftën për jetën: Pse u detyruan mjekët t'ia amputonin këmbët dhe krahët mësueses amerikane

Amerika
Pas vrasjes së mbi 100 palestinezëve nga forcat izraelite, reagon Joe Biden

Pas vrasjes së mbi 100 palestinezëve nga forcat izraelite, reagon Joe Biden

Azia
Pamje nga droni që tregojnë sesi në shumë raste, ushtarët rusë janë dorëzuar në fushëbetejë në Ukrainë

Pamje nga droni që tregojnë sesi në shumë raste, ushtarët rusë janë dorëzuar në fushëbetejë në Ukrainë

Evropa
Odysseus shfaqet duke prekur Hënën

Odysseus shfaqet duke prekur Hënën

Botë
Kalo në kategori