LAJMI I FUNDIT:

Izraeli u kërkon palestinezëve të evakuohen, por a është ndonjë vend i sigurt në Gaza?

Izraeli u kërkon palestinezëve të evakuohen, por a është ndonjë vend i sigurt në Gaza?

Ushtria izraelite ka urdhëruar evakuimin e palestinezëve nga Gazën jugore ndërsa vazhdon me bombardimet në zonë pas ndërprerjes së një armëpushimi njëjavor të premten.

Por palestinezët dhe grupet e të drejtave të njeriut kanë ngritur shqetësimet rreth zonës në jug të enklavës së rrethuar, e cila u shpall zonë e sigurt kur filloi lufta rreth dy muaj më parë.

Dhe kjo i ka lënë palestinezët në Gaza praktikisht pa ndonjë vend të sigurt ku të shkojnë, shkruan Al Jazeera, përcjell Telegrafi.

Por çfarë dimë deri tani?

Sa njerëz u shpërngulën nga veriu në jug?

Më shumë se një milion palestinezë janë zhvendosur nga Gazën veriore që nga 13 tetori, kur ushtria izraelite urdhëroi njerëzit të evakuoheshin në jug me njoftim 24 orësh.

Më shumë se 15,500 palestinezë janë vrarë dhe Gaza veriore që atëherë është shkatërruar në javë të bombardimeve pa dallim.

Rreth 958,000 palestinezë të zhvendosur u regjistruan në 99 strehimore të UNRWA në qendër dhe në jug të Gazës, sipas agjencisë humanitare të Kombeve të Bashkuara OCHA; 70 prej këtyre qendrave janë në qytetet jugore të Rafah dhe Khan Younis. 191,000 të tjerë u vlerësuan të ishin në strehimore kolektive joformale: 124 shkolla publike, spitale, salla dasmash, zyra dhe qendra komunitare. Pjesa tjetër u prit nga familjet, shtoi OCHA.

OCHA raportoi se strehimoret e UNRWA tani janë të mbipopulluara dhe kanë kushte të këqija sanitare, gjë që ka çuar në shpërthime të infeksioneve dhe sëmundjeve të tilla si Hepatiti A.

Çfarë po ndodh në Khan Younis?

Izraeli e ka shpallur Khan Younis “një zonë të rrezikshme luftarake” pas përfundimit të armëpushimit, duke goditur qytetin e dytë më të madh të enklavës së rrethuar – vendbanimi i 430,000 njerëzve.

Të dielën, ushtria izraelite caktoi rreth 20 për qind të Khan Younis për evakuim të menjëhershëm, shkruan më tej Al Jazeera, përcjell Telegrafi.

Imazhe satelitore që tregojnë se ushtria izraelite ka 'filluar operacionet tokësore' në Gazën jugore
Lexo po ashtu Imazhe satelitore që tregojnë se ushtria izraelite ka 'filluar operacionet tokësore' në Gazën jugore

Zona e shënuar strehon 21 strehimore dhe 50,000 njerëz të zhvendosur brenda vendit, kryesisht nga veriu i Gazës, sipas OCHA.

Izraeli urdhëroi evakuimin pasi ka zgjeruar bombardimet e tij, duke vrarë më shumë se 800 palestinezë në Gaza në tre ditët e fundit.

Banorët thonë se u është thënë të shpërngulen në Rafah, e cila gjithashtu nuk është kursyer.

Khan Younis ishte një hapësirë e sigurt e caktuar përpara se të përfundonte armëpushimi dhe 215,000 palestinezë të zhvendosur ishin strehuar në 34 strehimore të UNRWA-s në qytet.

Dhjetëra mijëra palestinezë të zhvendosur u strehuan në vende të tjera të siguruara nga autoritetet lokale.

A ka zona të sigurta në Gaza?

“Nuk ka zona të sigurta”, tha të dielën zyrtari i Hamasit me bazë në Liban, Osama Hamdan.

Ushtria izraelite theksoi në X të hënën se po përcaktonte “zona të sigurta” për civilët për të minimizuar dëmin ndaj tyre.

Megjithatë, gazetarët e Al Jazeera dhe njerëzit në terren thonë se është e vështirë të dëgjohen këto urdhra në kohë reale kur nuk ka mbetur asnjë vend i sigurt në enklavë.

Edhe strehimoret nuk janë të sigurta, që nga 23 nëntori, me UNRWA që raportoi se të paktën 191 palestinezë të zhvendosur në strehimore u vranë dhe 798 u plagosën.

Ndërkohë një analizë e shifrave të viktimave tregon se gati 80 për qind e njerëzve të vrarë në sulmet izraelite janë civilë.

Ndryshe, Izraeli urdhëroi të shtunën banorët e lagjeve në lindje të qytetit të Gazës, duke përfshirë Shujayea, Zeitoun dhe Qytetin e Vjetër, që të evakuohen në perëndim.

Tzipi Hotovely, ambasadorja izraelite në Mbretërinë e Bashkuar, tha për Sky News se al-Mawasi, një qytet i ngushtë bregdetar drejt jugut, është një zonë e sigurt dhe është një nga strehimoret e krijuara me organizatat e ndihmës.

Zyrtarë të OKB-së paralajmërojnë për situatën "apokaliptike" në Gaza - ku njerëzit "nuk kanë vend të sigurt për të shkuar"
Lexo po ashtu Zyrtarë të OKB-së paralajmërojnë për situatën "apokaliptike" në Gaza - ku njerëzit "nuk kanë vend të sigurt për të shkuar"

Por kur korrespondentët e Sky News vizituan al-Mawasi për të hetuar, ata nuk gjetën qendra strehimi si tenda apo kuzhina ushqimore.

Sipas mediumit në fjalë, disa palestinezë po ikin për të katërtën herë që nga shpërthimi i dhunës më 7 tetor.

Rafik al-Rekeb, i cili u zhvendos nga Bani Suheila në Khan Younis, i tha Al Jazeera: “Një zonë e sigurt duhet të pajiset me të gjitha gjërat e nevojshme” si çadra.

“Nuk ka asnjë zonë të sigurt në Gaza. A duhet të fle me fëmijët e mi në shi në këtë zonë të caktuar të sigurt?”, tha el-Rekeb.

E OKB e ka quajtur Gazën “një zonë vdekjeje” dhe “një varrezë për fëmijët”, duke bërë thirrje për një pauzë në luftimet.

Ajo është përpjekur për të dërguar ndihma për shkak të rrethimit total të enklavës nga Izraeli. Furnizimet me ndihma, megjithatë, u rritën gjatë armëpushimit njëjavor.

“Njerëzit në Gaza po shikojnë humnerën humanitare”, tha për Al Jazeera ish-zëdhënësi i UNRWA-së, Chris Gunness. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Bashkëshorti i ndjerë i la një miliardë dollarë, profesoresha amerikane i dhuron të gjitha për shkollimin falas të qindra nxënësve të kolegjit

Bashkëshorti i ndjerë i la një miliardë dollarë, profesoresha amerikane i dhuron të gjitha për shkollimin falas të qindra nxënësve të kolegjit

Amerika
Dukej si një ftohje dhe më pas filloi luftën për jetën: Pse u detyruan mjekët t'ia amputonin këmbët dhe krahët mësueses amerikane

Dukej si një ftohje dhe më pas filloi luftën për jetën: Pse u detyruan mjekët t'ia amputonin këmbët dhe krahët mësueses amerikane

Amerika
Shtëpia e Bardhë: Sot vdiqën shumë palestinezë, kërkojmë informacione nga Izraeli

Shtëpia e Bardhë: Sot vdiqën shumë palestinezë, kërkojmë informacione nga Izraeli

Azia
Pamje nga droni që tregojnë sesi në shumë raste, ushtarët rusë janë dorëzuar në fushëbetejë në Ukrainë

Pamje nga droni që tregojnë sesi në shumë raste, ushtarët rusë janë dorëzuar në fushëbetejë në Ukrainë

Evropa
Pas vrasjes së mbi 100 palestinezëve nga forcat izraelite, reagon Joe Biden

Pas vrasjes së mbi 100 palestinezëve nga forcat izraelite, reagon Joe Biden

Azia
Vladimir Putin me fjalim koti, disa prej të pranishmëve i zuri gjumi

Vladimir Putin me fjalim koti, disa prej të pranishmëve i zuri gjumi

Evropa
Kalo në kategori