Ilir Meta është duke qëndruar në Bosnje dhe Hercegovinë në kuadër të zhvillimit të Samitit të Sarajevës.

Presidenti i Shqipërisë përveç takimeve që ka zhvilluar me krerët e lartë të shteteve të ndryshme, ai është takuar edhe me Majlinda Kelmendin dhe Driton Kukën, që po ashtu gjenden në Sarajevë.

Federata e Xhudos së Bosnjë dhe Hercegovinës është duke e zhvilluar kampin veror, e që po marrin pjesë 250 xhudistë dhe trajnerë nga vende të ndryshme.

Mediat boshnjake: Kampionia olimpike ka ardhur në Sarajevë Mediat boshnjake: Kampionia olimpike ka ardhur në Sarajevë

Këta xhudistë dhe trajnerë janë kryesisht nga vendet si, Kosova, Holanda, Danimarka, Norvegjia, Suedia, Belgjika, Turqia, Greqia, Kroacia, Australia, Bosnja dhe Hercegovina, dhe pjesëmarrësit e kampit në katër ditët e ardhshme të trajnimit në sallën e hotelit “Hollywood” në Ilidza.

“Me krenarinë e sportit shqiptar, kampionen e botës, Majlinda Kelmendi dhe ekipin e xhudos së Kosovës, kaluam momente shumë pozitive në çarshinë e Sarajevës”.

“Përherë kënaqësi të takohem me këta ambasadorë të shkëlqyer të vlerave më të mira njerëzore e sportive të kombit shqiptar kudo në botë”, ka shkruar presidenti Meta në llogarinë e tij në Facebook. /Telegrafi/